Bakan Günay: Uzattığımız eli tutun

Bakan Günay: Uzattığımız eli tutun.10380
  • Giriş : 21.06.2009 / 20:03:00

Hakkari'yi ziyaret edenErtuğrul Günay, Türkiye'nin her yerinden halkın seçtiği belediye başkanlarına saygılı olduklarını, hizmet konusunda hiçbir ayırım yapmaksızın yapmaya çalıştıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkari'yi ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ziyaret ettiği DTP'li Belediyede verdiği kardeşlik mesajlarına, Kürtçe şarkılar okuyan AK Parti Milletvekili Gülşen Orhan destek verdi.

Hakkari'deki Berçelan Şenliklerine katılmak üzere Gaziantep'teki programından sonra kara yoluyla Hakkari'ye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ziyaret ettiği DTP'li Belediyeyi ve çarşıda vatandaşlara kardeşlik mesajları verdi. Yoğun yağmur altında Hakkari Valiliğine gelen Bakan Günay'ı, Hakkari Milletvekilleri Dr. Rüstem Zeydan ile Abdulmuttalip Özbek ve Van Milletvekili Gülşen Orhan'ı, Vali Muammer Türker ve beraberindekiler karşıladı.

Polis mangasının karşılama töreninden sonra Valilik girişinde bir kız çocuğunun kendisine çiçek takdim etmesi üzerine Bakan Günay, çiçeklerin kıza daha çok yakıştığını söyleyerek kendisine verdi. Valilik Özel hatıra defterini imzalayan Günay, makamda kısa bir sohbetin ardından Hakkari Üniversitesi Rektörlüğünü ve ardından DTP'li Hakkari Belediyesi'ni ziyaret etti. Burada, Ertuğrul Günay'a Belediye Başkanı Dr. Fadıl Bedirhanoğlu, kendi yazdığı bir kitabı ve Hakkari Kilimi hediye etti. Buna karşılık Bakan da kendisine, Mevlana'nın kardeşlik yüklü kitabını vererek, kardeşliğin devamını diledi.

Belediye Başkanı Bedirhanoğlu, Bakan Günay'a Hakkari Belediyesinin içinde bulunduğu sorunlarını ihtiva eden bir dosya verdi. Bakan'ın gelişinin kendilerini memnun ettiğini söyleyen Belediye Başkanı, bu ziyaretlerin sıkça yapılması temennisini dile getirdi. Bedirhanoğlu, ayrıca, Bakan'a tarihi değeri olan Hakkari Kalesi'nin Güvenlik güçlerinden alınıp Hakkarililere teslim edilmesini istedi.

Bakanı Günay, DTP'li Belediye Başkanını ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her yerinden halkın seçtiği belediye başkanlarına saygılı olduklarını, hizmet konusunda hiçbir ayırım yapmadıklarını belirtti. Günay, ancak aynı saygı ve sevginin kendi başkanlarına da gösterilmesini, kendilerinin uzattığı ele karşılık verilmesini istediklerini belirtti. Hakkari'nin Türkiye'nin doğa olarak en sıkıntılı bölgelerinden birisi olduğuna dikkat çeken Günay, buralara yapılacak hizmetlerin kaynağının mecburi kaldıkları bazı gereksiz yerlere harcayarak buralara gelecek sağlık, eğitim, alt yapı gibi hizmetlerin engellendiğini kaydetti. Bakan Günay, "Kaynaklarımızı biz, bölgenin kalkınmasına, sağlığına, istihdamına, eğitimine seferber etmek yerine başka gereksiz alanlarda sarf etmek zorunda bırakıldık. Canımız, malımız, acımız bir çok kayıplarımız oldu. Sanıyorum yaşadıklarımızdan bir ders çıkarmanın artık zamanıdır. Bunca musibet, yeterince nasihat için bence artık yeterlidir. Artık elimizi birbirimize vermenin zamanıdır." dedi.

Türkiye Cumhuri'yetinde yaşayan ayrı ırk, din ve mezhepteki vatandaşların kardeş olduğunu, rengin ve isimlerin öneminin olmadığını, herkesin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu söyleyen Ertuğrul Günay, yaklaşık çeyrek asırdan beri devam eden sıkıntıların kaynağında yapılan yanlışlıklar olduğunu, bunun tek taraflı olmadığına dikkat çekti. Bakan Günay, "Bu topraklarda geçmişte yapılan yanlışlıkları geride bırakarak ki çok yanlışlıklar yapıldı. Bunların detayına girmek istemiyorum. Bu taraf o taraf ayırımına da girmek istemiyorum ama, o yanlışlar yapıldı. Şimdi hepimiz elimizi yüreğimize koymalıyız, başımızı iki elimizin arasına almalıyız, sonra ellerimizi birbirimize vermeliyiz ve bu topraklarda daha iyi daha güzel daha bereketli daha bolluklu, hiç olmazsa çocuklarımız için daha esenlikli olması için birlikte çalışmalıyız. Biz buna hazırız, biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Türkiye'de bizim başka bir derdimiz yoktur." diye konuştu.

Vatan sevgisinin lafla değil hizmetle olduğuna dikkat çeken Bakan Ertuğrul Günay, burada Oxford'ları bitiren akademisyenin çalışmasının buna örnek olduğuna dikkat çekti. Hakkari'ye defalarca geldiğini, ancak her seferinde yeterince sevinmediğini, buna artık dur demenin zamanının geldiğini kayden Günay, şehir hizmetlerinin yetersiz olduğuna dikkat çekti. Günay, bütün bunlara dur diyerek gelecek nesillere çatışmasız, sağlıklı bir ortam bırakılması gerektiğini hatırlattı. Günay, Hakkari Kalesi'nin güvenlik güçlerinden alınmasını isteyen Belediye Başkanı Bedirhanoğlu'na, "Artık Güvenlikle ilgili bir kaygımız kalmadığı, eğitimle ilgili, sağlıkla, kültürle ilgili kaygımız var demeyi hep birlikte, beraberce başaralım, hepsini yaparız inşallah." şeklinde cevap vererek bu sıkıntıların aşılacağını söyledi.

Belediyeden sonra sırasıyla AK Parti, CHP ve DTP il teşkilatlarını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, çarşıda vatandaşlar ve çocuklarla akşam saatlerinde sohbet etti. Vatandaşlar, artık siyasi çekişmeyi geride bırakarak daha huzurlu yaşama yollarını aramak gerektiğine vurgu yaptı. Özel bir lokantada kalabalık grupla yenen yemekten sonra Bakan Günay istirahata çekildi.

Bu arada, akşam saatlerinde Ankara Radyosu Türk Halk Müziği ses sanatçıları Günay Şimşek ve Nuran Öksüz birer konser verdi. Konserde kısa bir açıklamanın ardından Kürtçe şarkılar söyleyen AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, Bakanın kardeşlik mesajlarına katkıda bulundu. Büyük alkış alan Orhan, istek üzerine ikinci bir şarkıyı daha söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*