Bakan Hilmi Güler: "Bordan gübre üretilecek"

Bakan Hilmi Güler:
  • Giriş : 28.11.2007 / 11:04:00

Türkiye, dünyanın en önemli madenlerinden sayılan bordan gübre üretecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bor gübresinin tarım ürünlerinde yüzde 18 ile 35 verim artışı sağlayacağını söyledi.

2008 yılından itibaren üretime geçilmesi hedeflenen bor gübresi üretimi için 4 milyon hektarlık çorak arazi buğday tarımına açılacak.

Bor ısı yalıtımı kaplamasından deterjana kadar birçok üründe sanayi kolunda kullanılıyor ve dünyanın en önemli madenleri arasında sayılıyor. Dünya bor rezervlerinin yüzde 70'i Türkiye'de bulunuyor.

Enerji Bakanlığı'nın üniversitelerle ortak yürüttüğü çalışmaya göre bor gübresi kullanılan tarım ürünlerinde verim artışı yüzde 18 ile 35'i buluyor.

Hektar başına sadece 1.5 kilogram bor gübresi kullanarak domateste yüzde 18'lik verim artışı elde etmek mümkün. Buğday üretiminde ise hektar başına 2.5 kilo bor gübresiyle verim artışı yüzde 35'e ulaşıyor. Bor gübresi ile şekerpancarında yüzde 15, fındıkta yüzde 19, yoncada da yüzde 30 verim artışı sağlanıyor.

Bakan Güler'e göre bor gübresinin kullanımı yaklaşık 1 milyon çiftçinin gelir düzeyini de artıracak. Güler, "Yüzde 10 gelir artışı sağlayabilir. Yukarı da çıkabilir, 1-2 puan düşebilir de" dedi.

Araştırmaya göre, sadece verim değil, ürünün dayanıklılığı da artacak. Bakanlığın hedefi 2008 yılında 70 bin ton bor gübresi üretmek.

Türkiye genelinde 4 milyon hektarlık, Hollanda büyüklüğündeki, araziden bor madeni çıkartılacak, ardından da bu alan tarıma açılacak. Tarımla 800 milyon ton buğday üretimi hedefleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious