Bakan Hilmi Güler: Kyoto Protokolü'ne olumlu bakıyoruz

Bakan Hilmi Güler: Kyoto Protokolü'ne olumlu bakıyoruz.11110
  • Giriş : 21.06.2007 / 08:33:00
  • Güncelleme : 21.06.2007 / 08:39:10

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Kyoto Protokolüne olumlu baktıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güler, Kyoto Protokolüne olumlu baktıklarını, bununla ilgili dünyadaki sorumluluklarını bilerek hareket ettiklerini söyledi.
Güler, Petrol Sanayi Derneğinin (PETDER) 10. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sektörle ilgili çıkan yasaları ''aile bütünlüğü içinde ortak aklı kullanarak gerçekleştirdiklerini, seviyeli ve örnek tartışmalar yaşanarak verimli bir çalışma yapıldığını'' vurguladı.
Güler, enerji konusunda ''devrim'' niteliğinde yasalar çıkardıklarını ve ''dünyanın en büyük projelerini'' hayata geçirdiklerini ifade etti.
Bu projelerden birinin Bakü-Tiflis-Ceyhan projesi olduğuna işaret eden Güler, ''Bakü-Tiflis-Ceyhan'da 2 sene sonra ulaşacağımız rakamlara şimdiden ulaştık. Şu anda ülkemizden her gün 1 milyon varil petrol akıyor'' dedi.
Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması yönünde yapılan çalışmalara da dikkati çeken Güler, şöyle devam etti:
''PETDER, inşallah yakında kendi ülkemizden çıkacak petrolü kullanacak. Karadeniz'de önemli beklentilerimiz var.
Bu arada PETDER'den bir isteğim var. Yenilenebilir enerji konusunda, alternatif enerji kaynaklarıyla çevreyi daha az kirleten, hatta hiç kirletmeyen ürünlere daha fazla ağırlık verilmesini istiyoruz. Gelecek için çevreci ürünlerin önemli olduğunu herkes biliyor. Kyoto Protokolüne olumlu bakıyoruz. Bununla ilgili dünyadaki sorumluluğumuzu bilerek hareket ediyoruz.''

PETDER BAŞKANI EDİBOĞLU
PETDER Başkanı ve Shell Türkiye Genel Müdürü Canan Ediboğlu ise Hilmi Güler başta olmak üzere ilgili tüm yetkililer ile ''katılımcı, modern ve diyaloğa açık bir kamu yönetimi'' sergilendiğini, bu yapıcı tutumun en güzel meyvesini verdiğini ve uzun süredir ihtiyaç duyulan günün koşullarına uygun bir Petrol Piyasası Kanununun çıktığını belirtti.
Kanunun yürürlüğe girmesinin petrol sektöründe yeni bir yapılanmanın hayata geçmesi anlamına geldiğini ifade eden Ediboğlu, ''Ancak yeni bir dönemin, yeni bir yapılanmanın sorunsuz bir şekilde yürümesi olanaksızdır. Biz de sorunlar yaşadık. Kimi zaman görüş ayrılığına düştük. Ama niyetler bir olunca görüş ayrılığı çatışma değil, fikir zenginliği getirir'' şeklinde konuştu.
Türkiye'deki petrol sektörünün, dünya ile rekabet edebilecek, ulusal ve uluslararası kuruluşların yakından izlediği, yatırım yaptığı, güvendiği bir piyasa düzenine kavuştuğunu vurgulayan Ediboğlu, lisans yönetmeliği, teknik düzenlemeler, ulusal marker gibi çok önemli ve zorlu bir süreci de büyük ölçüde aştıklarını kaydetti.
Ediboğlu, sektörün en önemli sorunlarından biri olan kayıt dışı faaliyetler ve kaçak akaryakıt tüketiminin giderek azaldığını, bu tür yasa dışı faaliyetlerin giderek sistem dışına itildiğini memnuniyetle gördüklerini söyledi.
Törende konuşmaların ardından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Adem Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy ile Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu'na, sektöre verdikleri destekten ötürü plaket sunuldu.
Bu arada, törene katılmayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'a verilen plaketler, bakanlık yetkililerince alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious