Bakan Hilmi Güler türbin fabrikaları kurun çağrı yaptı

Bakan Hilmi Güler türbin fabrikaları kurun çağrı yaptı.24862
  • Giriş : 12.04.2008 / 05:30:00
  • Güncelleme : 13.04.2008 / 08:57:41

Güler, işadamlarından su ve rüzgarı türbinlerle elektriğe çeviren türbin fabrikaları kurmalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, su ve rüzgarı türbinlerle elektriğe çevirdiklerini belirterek, işadamlarından türbin fabrikaları kurmasını istedi.

Türkiye'nin bu sahada 15 milyar dolarlık bir pazarı olduğunu ifade eden Güler, "Bunu hem ülkemize hem de dışarıya satarız. Millet bunları almak için kuyrukta." dedi. Su konusunda da önemli başarılara imza attıklarını kaydeden Güler, binin üzerinde projenin başladığını, bunların da 3 bin KOBİ oluşturacağını vurguladı.

Enerji Verimliliği (ENVER) Projesi'nin başlangıcını yapmak için Kahramanmaraş'a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ziyaretinin son gününde bir takım incelemelerde bulundu. Kahramanmaraş Kağıt Sanayi A.Ş'de inceleme gezisi yapan Bakan Güler, burada yapılan çalışmaları yerinde gördü. ENVER Projesi'nin maskotuyla projenin faydalarını anlatan Güler, buradan da domates yetiştiriciliğinin yapıldığı serayı gezdi.

Güler buradan da Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği (KALİDA) üyesi yatırımcılarla enerji verimliliği üzerine düzenlenen programa katıldı. Çok sayıda işadamı ve bürokratın katıldığı programda açılış konuşmasını yapan KALİDA Başkanı Osman Gemci, ENVER Projesi'nin ilk durak olarak Kahramanmaraş'ı seçmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Gemci, enerji verimliliği konusunda şehrin üzerine düşen görevi yapacağını belirtti.

Daha sonra işadamlarına seslenen Bakan Güler, ENVER Projesi'ni anlattı. Enerji konusunda Kahramanmaraş'a büyük önem verdiklerini ifade eden Güler, sadece kendi bakanlığı döneminde şehre 2 milyar YTL'lik yatırımın yapıldığını dile getirdi. Kahramanmaraş'ın en çok yatırım yapılan iller arasında başı çektiğini kaydeden Güler, bu yatırımları bir an önce hayata geçirmek istediklerini belirtti. Suyu türbinlerle elektriğe çevirdiklerini bunun için de Kahramanmaraş'ta 96 proje olduğunu aktaran Güler, "Bu proje 96 yerin enerji kaybıydı. Su akıyordu biz bakıyorduk. Aynı şekilde rüzgar da esiyordu. Rüzgar türbinleriyle de elektrik üretmeye başladık." dedi.

İşadamlarına türbin fabrikası kurmaları yönün de tavsiyede bulunan Güler, "Kahramanmaraş'ın üniversitesi var. Müteşebbis işadamları var. El birliğiyle türbin fabrikasını eğer burada kurarsak hem ülkemize hem de dışarıya satarız." Türkiye'nin 15 milyar dolarlık pazarı var. Millet bunları almak için kuyrukta. Bu noktada da yoğun bir çalışmayı sürdürebiliriz." diye konuştu. Su konusunda da önemli çalışmalara imza attıklarını dile getiren Güler, Türkiye'de binin üzerinde projenin başladığını söyledi. Daha önce suların boşa aktığını ifade eden Güler, proje sayesinde firmaların 3 bin KOBİ oluşturacağını, bunun yeni bir sektör olduğunun altını çizdi. Güler, bu şirketlerin aynı zamanda elektriğin ticaretini de yapacaklarına değindi. İşadamlarına jeotermal sektörüne girmeleri yönünde de çağrıda bulunan Güler, bunun için harita hazırladıklarını, bu haritada da nerenin kazılacağı, nereye de sondaj yapılacağının belli olduğunu söyledi.

ENVER Projesi'ni anlatan Güler, Türkiye'de binaların sadece yüzde 10'unda yalıtımlı diğerlerinin ise yalıtımsız olduğunu belirtti. Böylece kışın dışarının ısındığını da, yaz aylarında da bütün sıcaklığın binayı sardığını vurgulayan Güler, "Halbuki yalıtım yapmış olsak yazın serin olacak kışın da sıcak olacak. Bununla ilgili termal kamerayla bir ekip devamlı dolaşmalı. Biz eğitimini de veririz. Böylece kaçakları önlersek hem dışa bağımlılığımız azalır, hem de paranız cebinize kalır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious