Bakan işitme engeliyle böyle anlaştı

Bakan işitme engeliyle böyle anlaştı.6960
  • Giriş : 24.06.2009 / 18:52:00

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı yurtlarda kalan ve 2008-2009 eğitim-öğretim yılını başarıyla tamamlayan çocuklar için kutlama programı düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Princess Otel'de düzenlenen kutlama programında yaptığı konuşmada, bilgi ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediğini belirterek, rekabet gücünü arttırmak için bu yeniliklere ayak uydurulması, bilgi ve becerilerin arttırılması gerektiğini söyledi.

''Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün de söylediği gibi cumhuriyeti koruyup, yüceltecek olan sizlersiniz'' diyen Kavaf, yurtlarda kalan tüm çocukların bu bilinçle hareket edeceğine, ülkeye ve millete yararlı gençler olarak kendilerini yetiştireceklerine inancının tam olduğunu ifade etti.

Uzun ve yorucu bir eğitim döneminin ardından sınıfını başarıyla geçerek, takdir ve teşekkür belgesi alanları tebrik eden Kavaf, sözlerini şöylesürdürdü:

''Bugün aramızda olmayan çok küçük puan farkları ile takdir ve teşekkür alamayan çocukların da üzülmemesini istiyorum. Küçük bir gayretle onların da çok başarılı olacaklarını biliyorum. Ümit ediyorum ki önümüzdeki yıllarda yapacağımız yıl sonu törenlerinde daha çok çocuğumuz burada bizlerle olacaktır.

Yetiştirme yurtları, çocuk evleri ve yuvalarında kalan ve bugün burada bulunamayan çocuklarımız, sosyal ve eğitsel olarak desteklenmeye devam ediyor. Etüt çalışmalarıyla eksiklikleri gideriliyor. Başarılı olan siz gençlerimiz ise tatili ve dinlenmeyi çoktan hak ettiniz. Bu kapsamda, bakanlığımın destek ve gözetiminde değişik dönem ve tarihlerde tatil yapıp dinleneceksiniz.''

Ankara Valisi Kemal Önal da özellikle metropol şehirlerde büyük sorun olan sosyal hizmetler alanında azımsanmayacak bir gelişmenin yaşandığını söyledi.

Yurt modelinden çocuk evleri modeline geçilmesinin önemine değinen Önal, çocuk evlerinde kalanların sosyal yaşantılarını komşularıyla içiçe sürdürdüklerini anlattı.

KAVAF, İŞARET DİLİYLE ''SENİ SEVİYORUM'' DEDİ

Bakan Kavaf, konuşmaların ardından takdir alan öğrencilere hediyelerini sundu. İşitme engelli Nezaket Taştan'a hediyesini veren Bakan Kavaf, işaret diliyle, ''Seni çok seviyorum ve başarılarının devamını diliyorum'' dedi. Kavaf'ın, işitme engellilerle daha iyi iletişim kurabilmek ve sorunlarını dinleyebilmek için Aydınlıkevler İşitme Engelliler Okulu Öğretmeni Meryem Ocakçı'dan işaret dili dersi aldığı öğrenildi.

Program boyunca işaret diliyle çeviri yapıldığı da görüldü.

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Ankara Valisi Önal ve SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış'ın kutlama pastasını kesmesinin ardından, yurtlarda kalan çocuklar halk oyunları gösterileri sundu. Çocuklar, Hakan Arısoy'un kukla gösterisini de beğeniyle izledi.

Kavaf, programı kucağına aldığı küçük bir çocukla izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*