Bakan Kemal Unakıtan'dan KEY açıklaması

Bakan Kemal Unakıtan'dan KEY açıklaması.10338
  • Giriş : 13.07.2008 / 17:06:00
  • Güncelleme : 13.07.2008 / 17:07:18

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, KEY ödelemeleriyle ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, “Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleriyle ilgili kanun zannediyorum önümüzdeki hafta Genel Kuruldan geçecek. Ondan sonra da ödemeler başlar” dedi.

Bakan Unakıtan, Eskişehir merkeze bağlı Muttalıp beldesinde yaptırılan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Muttalıp Spor Tesisinde incelemelerde bulundu.

Vali Kadir Çalışıcı, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Süleyman Arduç'tan bilgi alan Bakan Unakıtan, bölgenin planı üzerinde, hayata geçirilecek projelerin yerlerini de inceledi. Eskişehirspor Kulüp Başkanı Halil Ünal'ın da hazır bulunduğu etkinlikte tesisleri gezen Bakan Unakıtan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arduç'a, “Eskiden Eskişehir'den çok iyi bisikletçiler çıkardı. Onlara destek verelim. Eskişehir'de de bir turnuva düzenleyelim. Çok kabiliyetli bir sporumuz var. Onu canlandıralım” dedi.

Daha sonra açıklamalarda bulunan Bakan Unakıtan, kentteki Atatürk Stadının kentin ortasında kaldığını, artık ihtiyaca cevap veremez hale geldiğini belirtti.

“Eskişehirspor Süper Lig'e çıktı. Artık Süper Lig takımlarını ağırlayacağız. Avrupa takımları zaman zaman gelecekler buraya. Dolayısıyla kente yakışan bir stat yapmak istiyoruz” diyen Unakıtan, şöyle konuştu:
“Önemli olan bir de altyapımızı geliştirmektir. Bir takım Süper Lig'e çıkar ama ona gerekli altyapıları yapmazsanız orada kalması uzun olmaz. Dünyanın her tarafında başarılı takımların altyapıları iyidir. Biz birkaç yerden altyapı meselesine eğiliyoruz. Onunla ilgili olarak gerekli girişimlerde bulunduk. Kent içindeki stadı, Muttalıp'a taşıyacağız. Buraya Türkiye'ye ve kente yakışan bir stat yapacağız. Gençlerimizin geleceği için iyi olacak. Burada farklı aktiviteler de yapmak istiyoruz. Bunlardan biri de kapalı salon. Mevcut kapalı salon Eskişehir'e yakışmıyor. O da ihtiyaçlara cevap vermiyor. Burada öyle bir salon da yapmak istiyoruz. Spor okulumuz hemen yanı başında zaten. Bunları kısa zamanda gerçekleştirmek istiyoruz. Bilirsiniz, ben pratik ve hızlı çalışırım. O bakımdan kısa sürede yaparız.”

“BİR SENEYE KADAR MEKECE YOLUNUN DA MÜJDESİNİ VERECEĞİZ”

Bakan Unakıtan, Eskişehir-Ankara kara yolunun bazı bölümünün genişletme çalışmalarının bittiğini, Basma Kavşağını açtıklarını, köprüyü hizmete açtıklarını anımsatarak, havaalanı pistinin uzatılıp genişletilmesiyle ilgili çalışmanın da Yüksek Planlama Kurulunda (YPK) hazırlandığını bildirdi.

Bütün Bakanların bu çalışmayla ilgili düzenlemeyi imzaladığını, bu günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da imzalayacağını anlatan Unakıtan, şöyle devam etti:
“Oranın da ihalesini yapıp çalışmayı başlatacağız. Bunun yanında Mekece yolu muazzam oluyor. Bir seneye kadar onun da müjdesini vereceğiz. Hükümet olarak planımız, Mekece yolunu tamamlamaktır. Orası bittiğinde Eskişehir'i, Kütahya'yı ve diğer yerleri İstanbul'a çok daha çabuk kara yolundan ulaştıracağız. O çileli yollarımız eskide kalacak.”

ESKİŞEHİRSPOR SÜPER LİG'E ÇIKTIĞINDA...

Bakan Unakıtan, bir gazetecinin Eskişehirspor'un şu andaki durumuyla ilgili sorusu üzerine, “Başkan Halil Ünal, çok iyi transferler yaptı. Biri, iki eksik kalmış. Onları da el birliğiyle tamamlayacağız. Ama Eskişehirspor Süper Lig'e çıktığı zaman, sesi çok çıkanlardan şimdi hiç ses çıkmıyor. Yazın onları da herkes kendine gelsin, silkelensinler. Eskişehirspor Süper Lig'e çıktığı zaman bize ön vermiyorlardı. Herkes en önde gitmeye çalışıyordu. Onlar bir el uzatsınlar bakalım, böyle olmaz. Eskişehir'in ileri gelenleri var. Neyse beni fazla konuşturmayın, sizler daha iyi biliyorsunuz. Bu işler el birliğiyle olur, bir kişinin omuzuna yükleyerek değil. Eskişehir kendine yakışanı yapmalı.”

Bir gazetecinin “Taraftar sizden Ronaldinho istiyor” demesi üzerine Bakan Unakıtan, espri yaparak, “Başkan Ünal ile bir ara Brezilya'ya gederiz. Orada Ronaldinho isminde birini buluruz. Orada herkes top oynuyor. Bakarız orada, gözümüze kestirdiğimiz birini alır getiririz” diye konuştu.

KEY ÖDEMELERİ

Bakan Unakıtan, bir gazetecinin “KEY ödemelerinin ne zaman yapılacağına” ilişkin sorusunu da, “KEY ödemeleriyle ilgili kanun zannediyorum önümüzdeki hafta Genel Kuruldan geçecek. Ondan sonra da ödemeler başlar” diye yanıtladı.

Eski Başbakan Yardımcılarından Abdüllatif Şener'in partiden istifasından sonra yaptığı açıklamalarının hatırlatıldığı Bakan Unakıtan, “Partimizin yetkili organları, kurulları var. Onlar cevaplar bunları” dedi.

Bakan Unakıtan, daha sonra, bazı temel atma ve açılış törenleri ile Kiraz Festivaline katılmak üzere Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*