Bakan Koç, muhalefete yüklendi

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kendi iktidarlarından önce iyi niyetli başlatılan ancak çeşitli nedenlerle tamamlanamayan bir çok yatırımı tamamlama şansının kendilerine isabet ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, temel atma, açılış, AK Parti Aydın İl Danışma Meclisi Toplantısı ve zeytin fidanı dağıtım törenleri dolayısıyla bugün memleketi Aydın'da idi. Aydın programına sabah saat 11.00'de Söke Savuca Beldesi'nde Fatma-Suat Orhan İlköğretim Okulu'nun temel atma töreni ile başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç sırasıyla Sazlıköy Beldesi Sosyal ve Kültürel Tesisleri'nin temel atma töreni, İncirliova İlçesi Zübeyde Hanım İlköğretim Anaokulu'nun açılış töreni, AK Parti Aydın İl Teşkilatı'nın 17. İl Danışma Meclisi Toplantısı ve Köşk İlçesi'ndeki zeytin fidanı dağıtım töreni ile devam etti.

Törenlerde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'a Aydın Valisi Mustafa Malay, AK Parti Aydın Milletvekili Semiha Öyüş, Ahmet Ertürk, AK Parti Aydın İl Teşkilatı'ndan sorumlu Sivas Milletvekili Orhan Taş, Ankara Milletvekili Sait Yazıcıoğlu, ilçe kaymakamları, daire müdürleri ve çok sayıda partili eşlik etti. İlk olarak Söke Savuca Beldesi'nde Fatma-Suat Orhan İlköğretim Okulu'nun temel atma törenine katılan Bakan Koç zeybeklerin efe oyunları ile karşılandı. Tören sırasında Söke Yavuz Selim Lisesi öğrencilerinden Gonca Kaya isimli bir kız öğrenci Bakan Koç'a bir mektup vererek, beldeye çocuklar için oyun parkı yapılmasını istedi.

Temel atma töreninde konuşan Bakan Koç, 01 Ocak 2007 tarihinde yürülüğe girecek olan Sosyal Sigortalar Kanunu'ndaki değişiklikte olumsuz bulunan bazı konularda değişiklik yapacaklarını söyledi. Ülke genelinde bitirilmeyi bekleyen 150 tane kültür merkezi bulunduğunu söyleyen Bakan Koç, AK Parti iktidarından önceki iktidarlar tarafından başlatılan kültür merkezleri hareketinin doğru bir hareket olduğunu, fakat eldeki imkanlar ölçüsünde kültür merkezlerinin yapılması gerektiğini ifade etti.

Bakan Koç Savuca Beldesi'ndeki temel atma töreninde yaptığı konuşmasında "Bu Kültür Merkezleri hareketi doğru, ama elinde ne kadar imkan varsa o kadar yapacaksınız. Hayır, bekleyen 150 tane kültür merkezi var. Kırşehir'in bin nüfuslu Akçakent'ine kültür merkezi temeli atılmış. Oraya yapılan kültür merkezine binin üzerinde koltuk sayısı var. Ya bütün vatandaşları doldursan yine boş koltuk kalacak. Yapmıyorum arkadaş. Tabi onu yapmadığım gibi kendi ilçem olan 8 bin nüfuslu Köşk'e de yapmıyorum" sözleriyle kendisinden önceki yapılan yanlışları dile getirdi.

Bakan Koç konuşmasının ardından Söke Savuca Beldesi Fatma-Suat İlköğretim Okulu'nun ve Sazlıköy Beldesi'ndeki Sosyal ve Kültürel tesislerinin temelini attı. Daha sonra İncirliova'daki Zübeyde Hanım Anaokulu'nun açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, burada öğrenim gören miniklerle bir süre sohbet etti. Bakan Koç, Köşk ilçesinde katıldığı zeytin fidanı dağıtım töreninde ise kendisine zeytin fidanı hediye edilmesi üzerine "Benin dikili bir ağacım bile yok" diyerek bu anlamlı hediye ile bir ağacı olacağını belirtti. Törenin sonunda hemşehrilerinin taleplerini geri çevirmeyen Bakan Koç, çok kısada olsa Aydın zeybeği oynadı.

Aydın programı çerçevesinde AK Parti 17. İl Danışma Meclisine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkiye'de bazı şeylerin çok yanlış yayıldığını ve seçim öncesi tüm partililerin çok dikkatli olmasını istedi. Bakan Koç konuşmasında 'Türkiye'yi Küçük Amerika Yapacağım' sözünün Merhum Başbakan Adnan Menderes'e ait bir söz olmadığını da hatırlatarak "Menderes dedi ki, daha başka bir sürü 'dedi ki' laflarından dolayı adamı asmaya kadar götürdüler. Ama bu laf da önemli bir laf. 'Türkiye'yi ben küçük Amerika yapacağım' dedi. 'İşte Amerikaya öykündünüz' diye başlarlar. Arkadaşlar yeni bir kitap çıktı. Bilgilerinize arz etmek isterim. 'Türkiye'de İlkler' Bu lafı rahmetlik Menderes söylememiş. 1949 yılında Cumhuriyet Halk Partili Bakan Niyazi Erim söylemiş. Görüyorsunuz, kendileri söylemediği lafları bizi çatıyorlar. Bu hadise bizi 10 kat daha dikkatli olmaya sevk etmeli. Ne Kıbrıs Türkü'nün ne de Türkiye Türkü'nün mefaatine helal edecek birşeyi yapmak, taa çocukluğumdan beri 'vatan, millet, ezan, hürriyet, demokrasi' diyen insanlara yakışmaz. Zaten biz size yakışmayan işleri yapmayız. Ama işin içine siyaseti sokup, işin içine reisicumhurluk ve gelecek seçimleri sokup 'Türkiye'nin menfaatlerini korumuyorlar' diyerek Türkiye'nin menfaatlerini korumayanların sizlere söyleyecek bir şeyi yoktur. Ama sizlerin onlara söyleyecek çok şeyi var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious