Bakan Koç, öğrencilere imza dağıttı

  • Giriş : 05.03.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, öğrencilere bol bol imza dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, AK Parti İlçe Kongresi'ne katılmak amacıyla geldiği Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, Gülüç Belde Belediyesi'ni ziyaret etti. Kültür ve Turizm Bakanı Koç, Gülüç Belde Belediye Başkanı Aydın Güngör'ü ziyaretinden önce belde binasının altında bulunan halk kütüphanesini ziyaret etti.
Kütüphanede bulunan öğrencilerle kısa süre sohbet eden Koç, öğrencilere dil bilgisiyle alakalı bazı sorular yöneltti. Turizm Bakanı Koç, kütüphaneden çıkarken öğrencilere bol bol imza dağıttı. Koç, kağıdı bulunmayan bazı öğrencilerin eline imza attı.

Bakan Koç, kütüphaneden sonra Belediye Başkanı Güngör'ü makamında ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koç, turizm açısından bu yılın daha iyi geçmesi için çalışmalara erken başladıklarını ifade etti. Kuş gribi vakasının ardından basındaki ''abartılı yazılardan dolayı'' özellikle Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda'dan gelen turist sayısında ocak-şubat ayında düşüş yaşandığını ifade eden Bakan Koç, şöyle dedi: ''Turizmcilerle çalışma içindeyiz. Bu ayın içinde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın yanı sıra Başbakanımız turizmcilerle görüşecek. Yapısal sorunlar varsa çözüme gideceğiz. Turizm hepimizin hassas olması gereken konulardan birisidir. Kongre ve termal turizm üzerinde çok duruyoruz. Deniz suyunu ısıtıp termalde kullanacağız, bu sayede talesoterapi turizmine başlayacağız. Böylece, deniz kenarlarından kışın da faydalanmış olacağız.''

Bakan Koç, Türkiye'ye geçen yıl 21 milyon turistin geldiğini, sağlanan ekonomik istikrar ve imkanlarla 8 milyon yerli turistin de yurtdışına çıktığının altını çizerek, ''2005'de İran'dan 950 bin ve İsrail'den 400 bin kişi geldi. Bu yıl bunun artacağına inanıyorum. Turizmle ilgili iyi ve kötü haberlerimiz var. Gelir olarak değilse bile sayı olarak hedeflerimizi tutturacağımız kanaatindeyim. Bu yönde tedbirlerimizi aldık'' dedi.

Termal, kış ve golf turizmine geçmek üzere çalışmalarının devam ettiğine dikkati çeken Bakan Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Yaklaşık 2 ay içinde Çeşme, termal turizm bölgesi ilan edilecek. Daha sonra Dalaman, Didim ve Yalova'yı da yaz turizmi şehri yapacağız. Antalya turizm sezonuna 85 bin ek yatak kapasiteyle giriyor. Bu işlerde iniş ve çıkış olacaktır. Ama birbirimize yardım etmek zorundayız. Kongre, golf ve kış turizmini ele alacağız. Kongre ve kültür turizmi açısından İstanbul'un lider olacağını zannediyorum. Bütün programız bu, hedeflerimizden sapma yok. Sürdürülebilir kalkınmayla bu yıl imkanları fırsat bilerek yeni bir kampanya başlatıyoruz. Alt anlaşmalarını yaptık. Avrupalı Türkiye'de ne kadar kalıyorsa, Türk de Avrupa'da o kadar kalabilecek.''

Belediye Başkanı Güngör'ün yöresel elpek bezinden yapılmış şal hediye ettiği Koç, gazetecilere ''Şimdi gözlüklerimi çıkartıp uyuyacağım, fotoğrafımı çekersiniz'' diye espri yaptı. Koç, Gülüç Belde Belediyesi'ni ziyaret ettikten sonra AK Parti Ereğli İlçe Teşkilatı'nın 2. Olağan Kongresi'ne katıldı. Koç, kongrede konuşmacıları dinlerken zaman zaman esnedi ve gözlerini ovuşturdu. Bakan Koç, bir arada şekerleme yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, AK Parti ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, politikacıların her zaman aynı şeyleri söylediğini aktardı. Koç, önceki gün İzmir, dün de Aydın'da bazı toplantılara katıldığını hatırlatarak, "Bu toplantılarda ne söyleyeceğim diye sıkıntı çektim." ifadesini kullandı. Bakan Koç, Muğla'da Tarihi Kentler Belediyesi'nin toplantısında katıldığını anımsatarak, "Toplantıda herkes bir şey söyledi. Konuşma sırası bana geldi; bende, 'herkes her şey konuştu ben artık ne konuşayım ki' dedim. Ertesi günde, gazetenin manşetlerinde, 'Bakan Koç konuşmasını bilmiyor' şeklinde manşetler vardı." şeklinde konuşarak basını eleştirdi.

Bakan Koç, kültürün turizmden alacağı olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: "Kültürün turizmden alacağı var. Ben o borcu ödeyeceğim. Geçen sene ödemek için çalıştım. Geçen sene hakkıyla ödemeye çalıştım. Bazılarının hakkında fazla bazılarına az düştü."

Türkiye'de büyük hazinelerin olduğunu dile getiren Bakan Atilla Koç, hem turizmde hemde kültürde mastır planları hazırladıklarını aktardı. Koç, mastır planlarında şimdiye kadar 75 ili bitirdiklerini kalan iki il içinde 2006'da çalışmalara başladıklarını hatırlattı. Bakan Koç, geçen sene Zonguldak'a gelemediğini ifade ederek, kültür açısından Zonguldak'a az yatırım yapıldığını, bunu telafi edeceklerini bildirdi.

Şimdiye kadar kazıları yabancıların yaptığını anımsatan Koç, "Şimdiye kadar kazı faaliyetleri hep yabancılar yapıyordu. Bundan sonra kendimiz yapacağız. Bir kazı yapacakları yetiştirecek üniversitelerimiz var." Dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, herşeyin incelikten, insanoğlunun ise kabalıktan kırıldığını belirterek, "Biz AK Partililer gerçekten ince adamlarız, ama benim şişmanlığım hariç." diyerek espri yaptı.

Türkiye'de açılmamış 2600 tane höyük bulunduğunu aktaran Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben bunları ülkenin kültür ve petrol kuyuları kabul ediyorum. Bunların gelir açısından çok faydası olacak."

Koç, dünyanın en güzel yeride olsa, ulaşım ve konaklama tesisleri yoksa o bölgede turizmin olmayacağının altını çizdi. Bakan Koç, siyasete 57 yaşından sonra başladığını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: "Ben siyasete geç başladığım için beceriksizliğimin kusuruna bakmayın. Bizim Aydın iline has bir lafımız vardır. Kısa kes Aydın havası olsun. Ama politikada insanın çenesi düşüyor. Kusura bakmayın. Geçen gün Başbakanımız Aydın'a geldiğinde bir konuşma yaptım. Sadece üç cümle. Başbakanımızın çok hoşuna gitti."

Bakan Koç, daha sonra ilçe merkezinde bulunan Cehennemağzı Mağaraları'nı gezdi. Mağaranın içerisinde incelemelerde bulunan Koç, daha sonra bu bölgeye yapılacak olan yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Koç, İlçe Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın "Siz geleceksiniz diye yollara asfalt döktürdüm." sözüne ise uzun süre güldü. Bakan Koç, daha sonra Zonguldak il merkezine hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious