Bakan Koç 'acı konuştu'

  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, müzelerde basına yansıyan hırsızlık olaylarına benzer hadiselerle karşı karşıya kalınmasının mümkün olduğunu belirterek, "Olmaması temennimizdir. Ama olma ihtimali yüksek" diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, müzelerdeki hırsızlık olayları ile ilgili kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi. Hükümetin suistimallerin üzerine hassasiyetle gideceğini söyleyen Koç, "Biz bir tabloyu önümüze koyduk. Bu tabloda müzelerin kadro olarak, ilgi olarak eksik bırakıldığını gördük. Bu kadar eksiklikle bazı şeylerin yanlış gitmesi normaldir dedik ve Eylül ayından itibaren bütün müzelerde envanter çalışması başlattık" diye konuştu.

Müze binalarının korunmasından, eserlerin düzenlenmesine, tutulan kayıtların sağlıklı bir şekilde saklanmasına kadar pek çok alanda eksikliklerin söz konusu olduğunu ifade eden Koç, bu nedenle kontrollere başladıklarını kaydetti. Koç, "Bu kontrolleri sadece durumun vehametinden ötürü başlatmadık, bir çok yerden ikaz ve ihbarlar da geldi" dedi.

Müzelerde yaşanan hırsızlık olaylarını beklediğini daha önce de dile getirdiğini hatırlatan Koç, "Bunları düzeltmeye benim imkanım, benim hükümetimin imkanı var" şeklinde konuştu. Koç, benzer hadiselerle karşı karşıya kalınmasının mümkün olduğuna da işaret ederek, çalışmalar sonrasında modern bir müzecilik anlayışına gidileceğini de sözlerine ekledi.

Envanter çalışması ile neyin ne kadar kaldığının tespitinin yapıldığını vurgulayan Koç, Kahramanmaraş Müzesi'nde yaşanan hadisenin 1998 yılında meydana geldiğine değindi. Koç, kendi döneminde de benzer hadiselerin çıkabileceğini belirterek, "Bunlar bizim emanetlerimiz. Bu emanetler şimdiye kadar iyi korunamadı. İhbarlar dikkate alınmadı. Artık bu anlayışın bir yere gitmediği açık açık görüldü." şeklinde konuştu.

Müzelerdeki alarm ve kamera sisteminin geliştirilmesine büyük ölçüde ihtiyaç duyulduğunu aktaran Koç, özellikle eleman konusunda büyük sıkıntılar yaşandığını vurguladı. Koç, insan unsurunun hem ehliyetli hem de ahlaklı bir şekilde istihdam edilmesi için çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Koç, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koç, "Hırsızlık yapıldığı tespit edilen başka müzeler var mı?" şeklindeki soru üzerine, "Hayır, şimdilik yok. Ancak gerçekleşebileceğini söyledim" yanıtını verdi.

Koç, Kaşıkçı elmasının sahte olduğu yönünde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine ise, "Söylentiler gazetecilerin işine yarayabilir. Ancak benim işime yaramaz. Kesin konuşmak değil, ancak yaptığımız araştırmalar, incelemeler dolayısı ile bunun söylenti olduğu intibaanı uyandırıyor" dedi. Bu iddianın üzerine de gideceklerini belirten Koç, ancak olayın şok iddialara da vurulmaması gerektiğini aktardı. Koç, "Ancak bizim aldığımızdan, işin ustalarının verdiğine göre, hem emniyet açısından hem de koruma açısından böyle bir şeyin olamayacağına dair" ifadesini kullandı.

Koç, yöneltilen bir başka soru üzerine ise çalışmaların tamamlanmasının ardından sonucun saklanmadan açıklanacağını ve gereğinin yapılacağını bildirdi.

Koç, müzelerle ilgili yaşanan krizi fırsata dönüştürmek için gayret sarfettiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious