Bakan Koç düğmeye bastı

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Bakan Atilla Koç, Burdur'un Yeşilova ilçesi sınırlarındaki Tınaztepe'ye yapılması için 12 yıldır uğraşılan kayak merkezini harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un bir gezisi ile hayat buluyor. Salda Gölü'nü ayaklar altına alan 2080 rakıma çıktığında gördüğü manzaradan etkilenen Bakan Koç, Tınaztepe'nin kayak merkezi olması için 10 gün içinde gereken işlemlerin tamamlanacağını müjdeledi. Ayrıca burada iki müjde daha veren Koç, "23 ilimize termal, 11'ine ise kış turizm tesisleri kurma çalışmalarını başlattık. Ayrıca haziran ayında Antalya, son 5 yılın en yüksek sayıda turistini ağırladı." diye konuştu.
Yaklaşık 15 yıl önce kış turizmine uygun olduğu keşfedilen Tınaztepe için yapılan girişimler Bakan Koç'un bölgeye yaptığı gezi sayesinde gerçekleşiyor. 1994 yılında tüm incelemeler bitirilerek kayak merkezi yapılmasına dair uygunluk raporu verilen Tınaztepe'nin sorunları bir türlü bitmedi. 12 yıldır gelen yöneticilerden bazıları konuyu gündeme taşıdı. Ancak bir türlü başarı sağlanamadı. Değişen yönetimlerle birlikte, kayak merkezi projesi iyice gündemden düştü. Fakat 3 yıl önce göreve gelen Gençlik ve Spor İl Müdürü Resul Alptekin, bu konu üzerinde yeniden çalışma başlattı. Eski rapor ve belgeleri tozlu arşivlerden çıkartan Alptekin, Burdur'a kayak merkezi kurulması için yeniden girişimlerde bulundu.

Konu Burdur Valiliği ve gerekli bakanlıklara ulaştırıldı. Orman Bakanlığı'na ait arazinin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devri için geçtiğimiz yıl karar çıktı. Ancak Bakanlık bu devir için 90 bin YTL ücret istedi. Ancak bu para bir türlü ödenmedi. Ayrıca yeni kanunlarla birlikte alanın turizm merkezi yapılabileceği konusunda tereddütler ortaya çıktı.

Oğlu Burdur'da bedelli olarak askerlik yapan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, yemin törenini izlemek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 3 günlüğüne geldiği kentte Tınaztepe'yi de gezdi. Türkiye'nin en derin gölü olan Salda Gölü'nü ayaklar altına alan Tınaztepe'nin kış sporları için çok uygun olduğunu dile getiren Bakan Koç, "Burası bir doğa harikası. Öğrendiğim kadarıyla işlemlerin çoğu bitirilmiş. Ufak pürüzler kalmış. 10 gün içinde gereken tüm çalışmayı tamamlayıp, Tınaztepe'nin en kısa zamanda kış turizmine kazandırılmasını sağlayacağız." dedi. Bakan Koç'un bu sözleri yıllardır bu amaç için uğraşan Gençlik ve Spor Müdürü Resul Alptekin, Amatör Spor Kulüpleri Başkanı Nuri Yıldırım, Burdur ve Yeşilovalılar tarafından sevinçle karşılandı.

Kültür ve Turizm Bakanı, burada iki önemli müjde daha verdi. Yapılan araştırmalar sonunda 23 ile termal, 11 ile ise kış turizm tesisleri kurulması için son aşamaya gelindiğini bildiren Bakan Koç, bunların içinde Burdur'un da bulunduğunu belirtti. Burdur'un kış turizm merkezi haline gelerek Denizli ve Antalya'nın potansiyelini de arttıracağını anlatan bakan Koç'un son müjdesi ise Antalya hakkında oldu. Antalya Valisi Alaattin Yüksel ile cep telefonu aracılığı ile görüşen Bakan Atilla Koç, "Antalya'ya geçtiğimiz Haziran ayında 900 bin 9 bin turist gelmiş. Bazılarının turizmi baltalamaya çalıştığı bir dönemde bu rakam çok sevinç vericidir. Çünkü son 5 yılın en yüksek turist sayısıdır." diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious