Bakan Koç 'eksikliği' gördü

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkiye'nin termal kaynaklar sıralaması bakımından dünyada yedinci, Avrupa'da ise birinci sırada yer almasına rağmen bu kaynakların değerlendirilememesinden yakındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sahil turizmi olarak adlandırılan mes turizminin şart olduğuna dikkat çeken Bakan Koç, ancak mes turizmini yapan çok sayıda ülke olmasının dezavantaj olduğunu kaydetti. Mes turizmiyle birlikte Akdeniz ülkeleri arasında tek alternatif turizm kaynağına sahip olan ülkenin termal turizmle Türkiye olduğuna dikkat çeken Bakan Koç, böyle olmasına rağmen termal turizmin tüm turizm çeşitleri arasında aldığı payın yüzde bir olduğunu belirtti.

Mes turizminden hiç kimsenin vazgeçemeyeceğini ifade eden Koç, "Mes turizm dedikleri yani sahil turizmi, kitle turizmi, bu şart. Çünkü dünyada seyahat yapan 100 kişiden ki bu rakam 700 milyonlardadır, yakında 1 milyarı aşacaktır, bunların yüzde 75'i mes turizm yapar. Sahil turizmi, Türkiye'de üretilen et ve et mamullerinin yüzde 40'ını sebze ve meyvenin yüzde 35'ini alkollü ya da alkolsüz içkinin yüzde 70'i burada harcanır. Yüzbinlerce kişiye de iş ve ekmek verir. Bunun için hiçbir turizm bakanı hükümet mes turizmini inkar etmez. Ama mes turizminin bir dejavantajı vardır. Bu da mes turizmi yapan Akdenizde çok ülke olmasıdır. İspanya'dan Yunanistan'a kadar. Son zamanlarda Mısır, Tunus hatta Cezayir de mes turizm yapmaktadır. Bu turizmin rekabet imkanı çok fazladır. Rekabetten dolayı fiyatların düşmesi ve kırılgan olmaları söz konusudur. O zaman bu imkanların yanında başka imkanları da olan Türkiye, sadece bu Akdeniz çukurunda olan tek ülkedir. Bizim iktidarımız, benim bakanlığım bu alternatiflerin üzerine mes turizmi unutmadan giden bir iktidardır." diye konuştu.

Türkiye'de kazılmış, keşfedilmiş bin 365 tane termal kaynak olduğuna dikkat çeken Bakan Koç, Türkiye'nin bu rakamla dünyada yedinci, Avrupa'da birinci ülke konumunda olduğunu kaydetti. Avrupa'da birinci ülke olunmasına rağmen tüm turizm çeşitleri arasından kazanılan payın sadece yüzde birini oluşturduğunu vurguladı. Almanya, Fransa İtalya Avusturya hatta Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'nın milyarlarca dolar termal turizmden gelir ettiğini kaydeden Koç, Türkiye'nin durumunun düşündürücü olduğunu söyledi.

Termal enerjinin bir başka güzelliği olduğuna dikkat çeken Koç, "100 derecenin üzerindeki termal sularda elektrik enerjisi elde edilir. 50-100 derece arası termal sularla şehir ısıtması yapılır. 30 ile 35 derece arasındaki termal suyla termal turizm yapılır. 30 derecenin altındaki sularla da seracılık yapılır. İşte böyle bir nimetin içindeyken termal turizmden elektrik enerjisinden ve şehir ısıtmasında, seracılıkta hepsinde aşağı yukarı elde edilen rakamlar yüzde 1'in altındadır. Bu elindeki nimetin kıymetini bilmemektir" dedi.

Türkiye'nin sadece termal enerji açısından değil yaz, kış, golf, yayla turizmleri açısından da zengin olduğunu ifade eden Bakan Koç, bakanlığın tüm bunları plan ve program içinde yürütmeye çalıştığını Kasım veya Aralık ayında da master planlarının çıkartılacağını açıkladı.

Birisi termal diğeri de kongre turizmi olmak üzere çok önemli iki turizm çeşidi olduğunu bildiren Bakan Atilla Koç, "Bunların diğerlerinden farkı şudur, diğer turizm çeşitleri, ister kısa ister uzun olsun bir sezona tabidir. Mesela Antalya'da mes turizm 190 gün ila 220 gün arasında değişir. Kış turizminde sezonun en uzun sürdüğü Sarıkamış'ta bile 110 günü geçmez. Ama termal turizm ve kongre turizmi bütün yıl devam eder. İstanbul'da bakanlığın da ortaklığı bulunan Lütfi Kırdar Kongre Merkezi 2010 yılına kadar her gün doludur. İzmir Özel İdaresi tarafından işletilen Balçova Termal Turizm Merkezi 2010 yılına kadar her gün tam kapasite doludur. Gerek termal turizm, gerek kongre turizminin, bunun içinde golf turizmi de var deniz turizminden farkı ortalama kalış süresi 9-11 gündür. Adam başı bırakılan para 700-750 dolardır. Mes turizmin en lüks yapıldığı yerlerde bile bu rakam bin doları geçmez. Oysa termal turizmde kalış süreleri kür açısından 15-20 gündür. Adam başına bırakılan para da 3-3 bin 500 dolar arasındadır. Böyle avantajları vardır. Bu nedenle Türkiye'yi 6 termal turizm bölgesine ayırdık. Bu 6 bölgenin termal turizm bölgeleri ilan edilmesi için çalışmalar son aşamaya gelmiştir. Temmuz veya Ağustos ayında bütün bunların tahsisini yapacağız." diyerek müjde verdi.

Mes turizminden golf turizmine kadar olmazsa olmaz olarak kabul edilen iki unsurun olduğunu belirten Koç, "Biri yerine göre kara hava deniz yolu. Bunu yaptık yapmaya da devam edeceğiz. Diğeri ise konaklama tesisleridir. Biz liberal ekonomiye inanmış bir iktidarız. Tesisi biz yapmıyoruz. Müteşebbislerimiz yapıyor. Bizim üzerimize düşen müteşebbislerimizin önünü açmaktır, açıyoruz da. Bu açmanın faydaları her yerde görülmektedir." açıklamasında bulundu.

Ercan Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Düzçekiç de yaklaşık 24 bin metrekare alan üzerine kurulacak otelde bin 200 yatak kapasiteli 247 oda, bin kişilik konferans salonu, helikopter pisti, termal havuzlar, olimpik havuzlar anfi tiyatro, güzellik salonları ve Türk ve Fin hamamları bulunacağını söyledi.

Yaklaşık 10 milyon dolara mal olacak otelin 24 ayda tamamlanacağını belirten Düzçekiç 350 kişiye istihdam sağlanacağını bildirdi.

Konuşmaların ardından Nevşehir Vali Vekili İsmail Tezel Bakan Koç'a plaket verdi. Kozaklı Belediye Başkanı Erdoğan Çelik de Bakan Koç'a sepet içinde iple örülmüş kedi maketi hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious