Bakan Koç; 'Kuş gribi turizmi etkiledi'

  • Giriş : 19.02.2006 / 00:00:00

Bakan Koç, kuş gribinin, Trabzon'da rahibin öldürülmesinin ve karikatürlerin Türk turizmini olumsuz yönde etkilediğini ancak hükümetin verdiği turizm hedeflerinden cayma gibi bir durumun sözkonusu olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sabah saatlerinde karayolu ile Ankara'dan Denizli'ye gelen Bakan Atilla Koç, Denizli Valisi Gazi Şimşek, AK Parti Denizli milletvekilleri Osman Nuri Filiz, Mehmet Salih Erdoğan ve partililer ile birlikte Pamukkale'de incelemelerde bulundu. İlk olarak çalışmaların sürdüğü Kocaçukur Mevkii'nde inceleme yapan Koç, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Son dönemlerde yaşanan istenmeyen olayların turizmi etkilediğini ve sıkıntılı bir senenin kendilerini beklediğini kaydeden Bakan Koç, "Avrupa da ekonomik nedenlerden dolayı turizmde bir daralma var. Bir hafta sonra İsrail'e gideceğiz. Geçen sene İsrail'den 400 bin turist gelmişti. Bu sene bunu iki katına çıkaracaklarını söylediler. Sıkıntılı bir sene geçecek ama ben sözümden caymıyorum. Ancak buraya gelecek olanlar cayar mı onu da bilmiyorum." dedi.

Kuş gribinin etkilerinin turizm üzerinde görülmeye başlandığını belirten Bakan Koç, "Karikatür krizi bazı yerlerde etkileyebilir, bazı yerlerde etkileyemeyebilir. Ancak bizim yapacağımız, her türlü etkilemelere karşı, plan ve projelerle menfi etkileri asgariye indirmek" diye konuştu.

Karikatür krizinin Danimarka'ya ekonomik olarak büyük zarar verdiğini söyleyen Bakan Koç, "Önce karikatürler için fikir hürriyeti dediler. Daha sonra 5-6 büyükelçiyi kabul etmeyenler, şimdi 50-60 büyükelçiyi kabul ettiler ama iş işten geçti. Eğer bu olay planlı bir hadise değilse, o karikatürleri yapanların Danimarka ekonomisine yaptıklarını düşünmeleri lazım" şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak belirledikleri hedeflerde bir sapma olmayacağını ifade eden Bakan Koç, "Ama, batıdakileri etkiler. Nereye gitsem, bizim medyadaki haberleri gösteriyorlar. Dün akşam İngiltere'den döndüm. Bizim medyada çıkan, (Bu çocuk 2 saat sonra ölecek, tavuklar canlı canlı yakılıyor) gibi haberlerin resimlerini gösteriyorlar bana. Herhalde o resimleri ben çekmedim" dedi.

Daha sonra travertenlerde bir süre gezen Bakan Atilla Koç, çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra protokol üyeleri ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious