Bakan Koç Merkez Bankasını suçladı

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, kurlardaki dalgalanmanın faturasını eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'ye çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Milli Prodüktivite Merkezi'nin tanıtımı için kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Coşkun, burada gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını da yanıtladı. Piyasalardaki dalgalanmalar hakkında yöneltilen bir soru üzerine Coşkun, "Bir bahar akşamı serinlemek için balkona çıksanız, fakat rüzgar esse rahatsız olursunuz. Ama orayı terk etmezsiniz" diye konuştu. Dalgalı kur sisteminde, rekabete açık piyasa modelinde bunun doğal karşılanması gerektiğini belirten Coşkun, Türkiye'de devlet müdehale etsin beklentisi bulunduğunu kaydetti. Devlet müdehalesinin bir süre sonra suni krizlere neden olacağını belirten Coşkun, "Onun için devlet yönlendirici, düzenleyici olur. Müdehale etmez" dedi.

Dalgalanmaların uluslararası hareketlerle başladığına dikkat çeken Coşkun, Türkiye'nin ekonomisinin tamamen dünyaya açıldığını ve başka ülkelerde alınan kararların ülkeyi de etkilediğini ifade etti.

Güven ortamında özel sektör yatırımlarının arttığını belirten Coşkun, geçen sene özel sektör tarafından 80 katrilyon değerinde yatırım yapılırken, kamu ve belediyelerin 20 katrilyon yatırım yaptığını aktardı. Coşkun, "Bu hızlı yatırım sonucunda özel sektörün açık döviz hesapları oldu. Bu dalgalanma sonucunda dövizin değeri artacak diye hızlı bir alım yapıldı. Bu arada sıcak para dediğimiz kesimden de para çekilince, dalgalanma kısa zamanda bir şok tesiri yaptı. Yoksa bunlar normaldir" şeklinde konuştu.

Coşkun, sözlerine "Bir başka konuda, hükümet üyesi olduğum halde şunu söylüyorum" diyerek devam etti. Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin bu konuda temkinli ve tedbirli davrandığını söyleyen Coşkun şu görüşleri dile getirdi: "Süreyya Serdengeçti, bu konuda temkinli, tedbirli, teenni ile hareket eden bir insandı. TL'nin aşırı değerlenmesi karşısında, Merkez Bankası zamanında tedbirler alsaydı, öyle bir şok yaşamayabilirdik."

Coşkun, gelinen noktada Türk ekonomisinin bu tür dalgalanmalara göğüs gerebilecek güçte olduğunun kanıtlandığını da kaydetti. Piyasalarda zaman zaman dalgalanmaların yaşanabileceğini ifade eden Coşkun, pek çok sanayiciden kendilerine yakınmalar geldiğini dile getirdi. Coşkun, "Ama bunun aksi de var. İhracatçılar bu konudan çok mutlu. Piyasasını kaybetmemek için zararına çalışanlar da vardı. Biraz nefes aldılar" şeklinde konuştu. Coşkun, "Bana göre kur şimdi normal, hak ettiği değeri buldu" dedi.

"ERKAN GÜRKAN'IN HAKKINDA YOLSUZLUK YOK, YÖNETİMDE İHMALLER VAR"

Bakan Coşkun, KOSGEB Başkanı Erkan Gürkan'ın başka bir göreve getirilmesi ile ilgili sorulara da cevap verdi. Yapılan icraatlar hakkında yanlış görüp tepki gösterenlerin şikayetleri olduğunu kaydeden Coşkun, "Her konuda Türkiye'de yanlış gelişmiş bir zihniyet var. Gelişigüzel yorumlarla bir sürü ihbarlar oluyor" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu'nun zaman zaman kuruluşları denetlediğini belirten Coşkun, 7-8 aydır da KOSGEB'in denetlendiğini söyledi. Coşkun, hazırlanan raporun Başbakanlığa iletildiğini, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun da raporda tavsiye edilen hususlar konusunda soruşturma yapılması talebinde bulunduğunu aktardı.

Kendilerine gelen müracaatlar doğrultusunda, Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu'ndan 1-2 ay önce Sanayi Bakanlığı Teftiş Kurulu olarak konuyu araştırmaya başladıklarını söyleyen Coşkun, "Neticede 2 rapor çıktı. Urfa ve İstanbul'da usulsüzlük, yolsuzluk tespit edildi. Savcıya suç duyurusunda bulunuldu. 2. idari açıdan bazı eksiklikler tespit edildi. Sayın Erkan Gürkan'ın yönetimde ihmalleri gözüküyor. Ama hakkında yolsuzluk yok. Soruşturmanın selameti açısından görevden alınmadı ama görevlendirme yapıldı" şeklinde konuştu.

Coşkun, yöneltilen bir başka soru üzerine ise üreticilere borcunu ödememesi ile gündeme gelen FİSKOBİRLİK'in müfettişler tarafından incelendiğini açıkladı. Devletin artık fındık almayacağını kaydeden Coşkun, FİSKOBİRLİK'in borçlarını devlet olarak üstlenmeyeceklerini aktardı. Coşkun, ayın 10'unda gerçekleştirilecek toplantı ile sektör temsilcileri ile fındığın masaya yatırılacağını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious