Bakan Koç neden uyuyordu, neden artık uyumuyor?

  • Giriş : 06.07.2007 / 01:34:00

Turizm Bakanı Atilla Koç'un uyuduğu anı 2 kameraman 5 saat boyunca çekmeye çalışmış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kabinenin en renkli isimlerinden biri. Her sözü, her hareketi, her tepkisi medyada geniş yer buluyor.

Şimdilerde, haftanın 3-4 gününü milletvekili adayı olduğu memleketi Aydın'da geçiriyor. Partisinin tek başına iktidar olacağından emin. "Aydınlı beni efeleri olarak kabul ediyor" diyor. Bakan Koç, bakanlığı döneminde söylediği bir sözden dolayı ise çok pişman. Koç, bunu şöyle anlatıyor: "Yanlışlıkla, 'Ruslar görgüsüzce para harcıyor' diye bir laf ettim. Çevremdeki gazetecilerden, bu lafın sehven söylendiğini, yayınlanmasının Türk turizmini olumsuz etkileyeceğini anlattım. Dinlemediler." Koç, bu sözlerin yayımlanmasının ardından 'linç girişimi'ne maruz kaldığını söylüyor. Ancak Türkiye'de kopan kıyamete rağmen, Rusya ile çok başarılı bir işbirliği süreci geçirdiklerini kaydediyor. Koç'un basına kızgınlığı, uyarılarına rağmen sözlerinin yayımlanmasından sonra da sürmüş: "Özür diledim, onu bile bizim basın anlamadı. Özür lafını bile çarpıttı." Basına sık sık 'uyku apnesi rahatsızlığı' ile konu olan Bakan Koç, bir haber ajansı dışında kendisini bu şekilde görüntüleyen basın mensuplarına kırılmamış. Bursa'da katıldığı bir toplantıda, bir haber ajansının iki kameramanının tam 5 saat boyunca karşısına geçip, uyuduğu anı çekmeye çalıştıklarını anlatan Bakan Koç, bu sebeple ismini vermediği ajansı affetmediğini belirtiyor. Ardından ekliyor: "Basın gündeme getirdiği için 'uyku apnesi' rahatsızlığım olduğunu öğrendik. Şimdi bu sorun giderildi. Benim için, o ajansın tavrı dışında, bu haberler hoş bir anı olarak kalacak. O ajansı hiç affetmeyeceğim."

Koç, kültür ve turizm ile ilgili çıkan kanunların bu alanı çok rahatlattığına işaret ediyor. Korsan ürünler, sit alanları, tarihî yapıların onarımı, turizm tahsisleri gibi konulardaki kanunların kendi dönemlerinde yeniden şekillendirildiğini hatırlatıyor. Kapalı kütüphane ve müzelerin büyük çoğunluğunun hizmete sokulması, 150'ye yakın yarım kalmış kültür merkezinin açılması, bin 500'e yakın eski eserin restore edilmesi gibi önemli çalışmalara imza attıklarını belirtiyor. Bakanlığın en büyük sorunlarından biri olan personel açığının da yavaş yavaş kapatıldığını ifade ediyor. Bakanlık, çeşitli bölümlerde görevlendirilmek üzere 800'ün üzerinde personeli kendi çalışanları arasına katmış. Görevde kaldığı 2,5 senesinin dolu dolu geçtiğini savunan Bakan Koç, sözlerini şöyle tamamlıyor: "Gerek kültür gerek turizm muhitlerinde çok iyi dostluklar edindim. Bunların değeri, bakan olmaktan daha fazla. Yeniden bakan olmak ister miyim; kim istemez? Ama bu da Başbakan'ın tasarrufundadır."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious