Bakan Koç neyi kabullenemiyor?

  • Giriş : 26.02.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Sürmeli Otel'de Kıyı Ege Belediyeler Birliği'nce düzenlenen eğitim seminerinin açılışına katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Koç, "Kanunlarla bir ülke yönetilmez. Maalesef yönetmeliklerle yönetilir. Kanunların ruhuna uygun olmayan yönetmelikler dahi çıkarılır. Kanunların vatandaşla yüz yüze gelmesi bürokratlarla olur. Bu nedenle size önemli görev düşüyor. Son dönemde 50'ye yakın yönetmelik çıktı, çoğu belediyelerle ilgili." dedi. Çıkan yönetmelik ve yasalara ek olarak çeşitli çalışmalar yapıldığını da söyleyen Bakan Koç "Yeni bir yasa üzerinde çalışıyoruz. Tüm kültür tesislerini denetleme hakkı saklı kalmak kaydıyla belediyeye devredeceğiz." şeklinde konuştu.

Bakan Koç, kuş gribi konusunda Avrupa ülkelerinin tutumunu da eleştirerek, "İnanıyorsanız Allah deyin, inanmıyorsanız doğa deyin ama bu ülkeyi savunan ilahi bir güç var. Tam biz köşeye sıkıştığımız da kuş gribini aleyhimize kullanmaya çalışan tüm Avrupa ülkelerinde kuş gribi çıktı. Ama saklıyorlar. Kuş gribini saklamaları kendilerinin prensiplerine yakışmıyor. Şeffaflık ile üzerinden gelmek en güzel şey. Tek olumsuzluk katolog satışlarını etkilemesi oldu. Ama önemli bir turizm potansiyeline sahip Rusya'da hiçbir sorun yok." dedi.

Bakan Koç bazı turizmcilerin iddia ettiği gibi turizmde karamsar bir tablonun hüküm sürmediğini, hükümet olarak turizme büyük önem verdiklerini söyledi. Türkiye ekonomisi için turizmin önemine dikkat çeken Koç "Etin yüzde 40'ı, sebze ve meyvanın yüzde 35'i , üretilen alkollü, alkolsüz içkilerin yüzde 70'i turizminde kullanılıyor. Onun için turizm hareketlerine çok dikkat etmeliyiz. Çünkü Turizm çok kırılgan." diye konuştu.

Belediye başkanları ile yaptığı toplantıda ise Kıyı Ege Belediyeler Birliği üyesi belediye başkanlarını tek tek dinledi. Sorunlarını bürokratlarına not ettirdi. Zaman zaman diğer bakanlar ve müsteşarları arayan Bakan Koç, bir çok sorunun çözümü için söz verdi. Bodrum'daki Mindos kazılarına destek verilmesi sözünü veren bakan Koç "Ülkede 2005 höyük var ve çoğu gün ışığına çıkmamış. İyiki çıkmamış. Hepsi mahvolurdu" dedi.

Toplantı sonrası basın mensuplarının fotoğraf çekimi sırasında ise Bakan Koç, "Bir dakika durun gözlüklerimi çıkarayım, gözlerimi kapatıp size uyumuş pozu vereyim" diyerek takıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious