Bakan Koç sert çıktı

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Bakan Koç: “Eğer bu yazı sahteyse tarihi eser üzerinde tahrifat yapılmıştır” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi'ndeki zindanın girişinde bulunan yazıyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Bakan Atilla Koç, "Eğer bu yazı sahteyse, yazanlar tarihi eser üzerinde tahrifat yapmıştır. Ben bunun üzerini kapatmam. Kapatsam ben tahrifat yapmış olurum'' dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi'ndeki 500 yıllık zindanın girişinde bulunan Latince yazı ve bu yazının İngilizce ve Türkçe tercümelerinin kaldırılması ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün de katıldı.

Bakan Koç, bugün bazı gazetelerde yer alan Bodrum Kalesi Su Altı Arkeoloji Müzesi'ndeki 500 yıllık zindanın girişinde bulunan 'Tanrının Bulunmadığı Yer' yazılı tabelaların Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce yerinden kaldırılması ile ilgili basında bazı haberlerin çıktığını hatırlattı. Bakan Koç, 2005 yılı Ekim ayında bakanlığa yapılan yazılı müracaat ve şikayetler üzerine 15 Kasım 2005 tarihinde, Muğla Valiliği'nden bu yazının incelenmesi, arkeolojik ve tarihi bir değerinin olup olmadığının tespitinin istendiğini söyledi.

Bakan Koç, konuyla ilgili görevlendirilen İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Hüseyin Öztürk, 23 Ocak 2006 tarihinde Bodrum Müze Müdür Vekili Arkeolog Yaşar Yıldız ve Arkeolog Erhan Özcan ile beraber zindanlar bölümünde yaptığı incelemede iç kapı üzerindeki 130 santimetre 125 santimetre taş sövenin üzerinde Latince 'ınde deus abest' yazısının olduğunu ve kapının sol tarafına İngilizce ve Türkçe 'Tanrının Bulunmadığı Yer' şeklinde tabelanın konulduğunun tespit edildiğini söyledi. Koç, bunun üzerine İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Hüseyin Öztürk'ün müzede görevli teknisyen Behçet Dinçer ile görüşmesi sonucunda 30 Ocak 2006 tarihinde inceleme raporuna giren ifadesi ile Zindan Bölümü'ndeki kapının üzerindeki taş şöveye 'Inde Deus Abest' yazısının zindanın restorasyonu yapılırken eski Müze Müdürü'nün talimatı ve kendisine verdiği Latince metne göre taşı kazıyarak yazdığını ve bu ifadesini her zaman ve her yerde tekrarlayacağını belirttiğini ifade etti.

Koç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce 28 Şubat 2006 tarihinde Muğla Valiliği'ne yazılan yazıda Bodrum Kalesi, Zindanlar Kapı Girişi üzerinde bulunan ve hiçbir tarihi, arkeolojik değeri bulunmayan ve ziyaretçilerin tepkisine ve şikayetine neden olan 'Tanrının Bulunmadığı Yer' isimli Türkçe ve 'Where The God Does Not Exist' İngilizce yazılı tabelaların kaldırılmasının kararlaştırıldığını dile getirdi.

Yazının ''sahte olduğu'' yolunda Muğla Valiliğinin raporu bulunmasına rağmen bunun sağlamasını yapmak üzere ikinci bir incelemenin yapılacağını açıkladı.

Koç, 'Inde Deus Abest' Latince tabirinin de yanlış tercüme edildiğini ve yazının 'Tanrının Bulunmadığı Yer' manasına gelmeyeceğini kaydetti. Koç, "Türkçe tercümesi yanlıştır. Tanrı Buradan Uzaktadır manasına gelmektedir" dedi.

Yazının silinip silinmeyeceğine ilişkin soruları cevaplandıran Bakan Koç, ortada 500 yıllık sansür olduğunu ve o yazı eskiden nasıl varsa yine olacağını ve ellenmediğini söyledi.

İkinci kez yapılacak olan incelemenin ardından sorumlular hakkında inceleme yapılacağını belirten Koç, "Eğer bu yazı sahteyse, yazanlar tarihi eser üzerinde tahrifat yapmıştır. Ben bunun üzerini kapatmam. Kapatsam ben tahrifat yapmış olurum'' diye konuştu.


Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün de şikayetlerin sadece Müslümanlar'dan değil Hıristiyan, Yahudi ve diğer din mensuplarından da olduğunu çünkü yazıda 'Allah' kelimesi yerine 'Tanrı' kelimesinin geçtiğini vurguladı.

Düzgün, ayrıca yazıyı kazıyan Behçet Dinçer'in o yıllarda Müze Müdürü Oğuz Alpözen tarafından tehdit edildiğini söyledi. Düzgün, Behçet Dinçer'in Müze Müdürü Alpözen tarafından "Eğer bu yazıyı yazdığımı söylersen seni bu müzeden tayin ettiririm" şeklinde tehdit edildiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious