Bakan Koç; 'Tarım 10 yıl sürecek konumuzdur'

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Tarım, önümüzdeki 10 yıl boyunca öncelikle ele alacağımız en büyük konudur. Hükümetimiz tarıma ve çiftçiye büyük önem vermektedir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Esentepe İlköğretim Okulu bahçesindeki törende AK Parti Aydın milletvekilleri Ahmet Rıza Acar ve Semiha Öğüş, Aydın Valisi Mustafa Malay, Tarımsal Üretimi Geliştirme Genel Müdürü Dr. Hüseyin Velioğlu, Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir Kılıç, Deniz Feneri Derneği İzmir Şube Başkanı Hamit Kunt ve vatandaşlar da hazır bulundu.

Bakan Atilla Koç, törende yaptığı konuşmada ABD'nin atom enerjisinden daha çok buğdaya önem verdiğini ve insanın yaşayabilmesi için tarım ürünlerinin en stratejik maddeler olduğunu söyledi. Hükümet olarak tarıma ve çiftçiye büyük önem verdiklerini belirten Bakan Koç, Türkiye'de tarımla uğraşan kesim çok olmasına rağmen pamuk dışında birim alanda verimin çok düşük olduğunu vurguladı. Tarımın önümüzdeki 10 yıl hükümeti meşgul edecek alanlardan birisi olduğuna dikket çeken Koç, "Gelişmiş ülkelerde gayri safi milli hasılanın (GSMH) yüzde 15'i tarımla sağlanır. Bunu nüfusun yüzde 2 ile 4'e sağlar ama Türkiye'de tarımla uğraşanların nüfusa oranı yüzde 29'dur. Pamuk hariç dünyada hiçbir alanda birim üretimimiz yüksek değil. İktidarımız, üç yıllık geçmişinde tarıma fevkalade önem verdi ve yardım etti ama tarımda dertler büyük ve bugüne kadar hasıraltı edilmiş. Biz hem tarımı kalkındırmak hem de Türk ekonomisini düzeltmek zorundayız. Bu sebeple tarıma çok büyük ve akıllı destekler verdik, buna da devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Tarımsal Üretimi Geliştirme Genel Müdürü Velioğlu ise dünyada bal yapılan bitkilerin yüzde 70'inin Türkiye'de yetiştiğini söyledi. Mevcut kovan sayısı bakımında ülkenin ikinci sırada bulunduğunu kaydeden Velioğlu, "Ülkemizde bir kovandan yıllık 15 kilogram bal elde edilirken bu sektörün geliştiği yerlerde miktar 40 kilograma kadar çıkabiliyor. Hükümetimiz 2005 yılında arıcılara verdiği 20 milyon YTL'lik desteği bu yıl 30 milyon YTL'ye çıkarmıştır. Amacımız, bal sektöründe ülkemizin önünde bulunan Kanada ve Çin'i geride bırakarak bazı ürünlerimizde olduğu gibi marka haline gelmektir." ifadelerini kullandı. Vali Malay da ellerindeki bütün imkanlarla köylülere destek olmaya çalıştıklarını belirtti. Arıcılığın, çevreye zararı olmayan önemli bir sektör olduğunu ifade eden Malay, "Çok az masraflı bu iş sahasını geliştimek için çalışıyoruz. Elde edilen balın değerli olmasının yanısıra arılar, doğal tozlaşmaya yardımcı olup diğer ürünlerin verimini arttırarak çiftçilerimize yarar sağlıyor." dedi.

Bu arada Esentepe köyünde sekiz aileye dağıtılmak üzere arı kovanları taşıyan kamyon sokaklara sığmadı. Kamyonların dağıtımın yapılacağı tören alanına ulaşabilmesi için bazı evlerin önündeki incir ağaçları görevliler tarafından kesildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious