Bakan Koç'a torba dolusu imza

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Bodrum’daki,dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum’un iadesi için uzun süredir yürütülen imza kampanyası ile toplanan imzalar Atilla Koç’a verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan, sabah saatlerinde başladığı temaslarında akşam 17.00'ye kadar yüzlerce kişiyi dinledi, Bodrum Kalesi'ni gezdi, İngiliz Kulesi'nde yemek yedi, onlarca sivil toplum örgütü temsilcisinin projelerini dinledi, kütüphane açılışı yaptı, Bodrum'un "Cilalı İbo"suna ayakkabılarını boyattı, çocuklara kitap dağıttı. Ziyareti boyunca sürekli tebessüm eden ve hiç uyuklamayan Bakan Koç'un bu performansı, geziyi izleyen gazetecileri bile adeta bayılttı. Bakan, ilerlemiş yaşına rağmen dinamizminden hiçbir şey kaybetmediğini ortaya koyarken, Bodrum Kalesi'ndeki brifingde kendisine sunulan projeler hakkında da zaman zaman fikir beyan etti, zaman zaman Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan'a, Muğla Anıtlar Kurulu yetkililerine, Bakanlık üst düzey yöneticilerine danıştı. Hiçbir detayı atlamayan Bakan'ın en önemli itirafı ise, brifing sonunda gazetecilere yaptığı toparlama sırasında; "Açık söyleyeyim, burada konuşulan, istenen her şeyin olacağı diye bir şey söz konusu değil. Hatta bunların bazıları tamamen de unutulabilir. Ama bunlar kötü niyetten değil, yüzlerce konunun arasında kalmasındandır. Çünkü biz çok yoğun çalışıyoruz" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un Bodrum ziyaretinde en ilgi çeken anlardan biri de, Bodrum Kalesi İngiliz Kulesi'nde brifing aldığı sırada yaşandı. Sivil Toplum Örgütlerinin sözcüleri, ellerinde birer dosya ile Bakan'a dertlerini anlatıp dosyalarını sunarken, Bodrum Sanatçılar Platformu adına Yönetmen ve Avukat Remzi Kazmaz ile yanındakilerin, ellerinde çok sayıda torba ile Koç'a yanaşması dikkat çekti. Avukat Remzi Kazmaz, Dünyanın 7 Harikası'ndan biri olan Mousoleium'un British Museum'dan Bodrum'a geri getirilmesi için Alternatif Sinema adı altında girişimlerde bulunan ve başlattığı imza kampanyası ile 118 bin sayıya ulaşan kişi idi. Avukat Kazmaz, sunumunu yaptı, Mouseleium'u geri istediklerini söyledi, Bakan'dan yardım talep etti. Bakan Koç, konuyu bildiğini ancak bazı uluslararası yasalar gereği belli tarihten önce yurt dışına çıkarılan eserlerin geri istenemediği gibi şeyler söylerken, Avukat Kazmaz'ın yardımcıları arkadan torbaları getirmeye başladılar. Bakan'ın yanındaki yetkililer bir an şaşkınlık içinde durumu izlediler ve birkaç bürokrat önce tedirgin oldu ve güvenlikten sorumlu kişilere dönerek, "Buna nasıl izin verdiniz?" gibisinden çıkıştılar. Ancak olan olmuştu ve Avukat Kazmaz, 118 bin imzanın bulunduğu torbaların yanı sıra, Bodrum'da ve Didim'de yönetmenliğini yaparak çektiği iki belgesel filmin DVD'lerinin de bulunduğu çantaları Bakan'ın önüne koyuverdi. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ise bu olan bitene, bürokratları kadar şaşırmadı ve Remzi Kazmaz'ı yanına çağırarak onunla basın mensuplarına poz bile verdi.
Bu yaşananların ardından Bodrum Kalesi İngiliz Kulesi'ndeki brifing sona ererken, geride, Bakanın korumalarının ve bürokratlarının ellerinde, Mouseleium imzalarının ve Bodrum ile Didim belgesellerinin DVD'lerin yer aldığı çantalarla tarihi kapıdan çıkışlarının görüntüleri kaldı.
Yönetmen ve Avukat Remzi Kazmaz ise, kendi adına üzerine düşeni yaptığını, kısa bir sürede 118 bin imza topladığını, bu imzaları da Kültür ve Turizm Bakanı'na ileterek bundan sonraki gelişmeleri takip edeceğini söylemekle yetindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious