Bakan Koç'dan 'Efeler kıvırtmaz' yorumu

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'a, kendisini efe kıyafetiyle resmeden yağlıboya tablosu hediye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Atatürk'ün doğumunun 125. yıldönümü münasebetiyle "125. Yılda Türkiye Resimleniyor" sergisi, TBMM Şeref Holü'nde açıldı. Sergide, üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde görev yapan ve alanlarında uzmanlaşmış öğretim görevlisi sanatçılar ile plastik sanat derneklerine üye usta sanatçıların Türkiye'nin 81 ilini yansıtan 100 eser yer alıyor.

Serginin açılışında konuşma yapan bakan Atilla Koç, Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin tuvale aktarılması fikrinin, ilk olarak 1938- 1943 yılları arasında yurt gezileri programı çerçevesinde gerçekleştirildiğini hatırlattı. Anadolu'nun tarihi, folklorik ve kültürel zenginliğini artırmak, resim sanatının kitlelere tanıtılması ve sevdirilmesini sağlamak amacıyla dönemin ressamları tarafından yapılan bu tabloların, 1944'de sergilendiğini vurgulayan Bakan Alilla Koç, ''62 yıl aradan sonra, Cumhuriyet'in 83. yılına ulaştığı 2006'da aynı amaçla Bakanlık Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün, benzer bir çalışmayı Atatürk'ün 125. doğum yılına adayarak gerçekleştirmiş olmasını anlamlı bulduğumu belirtmek isterim. 98 ressamımızın, 81 ilimizi tuvale aktarmasından oluşan 170 parçalık bu muhteşem koleksiyonu, bu yıl ve önümüzdeki yıl içinde büyük şehirlerimiz başta olmak üzere tüm ülkemizde sergilemeyi planlıyoruz" diye konuştu.

Serginin açılış töreninde TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil de bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Atilla Koç, Nevzat Pakdil ve diğer davetliler sergiyi gezdi. Bakan Koç, memleketi olan Aydın ile ilgili resmi incelerken Ressam Barış Cihanoğlu, Bakan Koç'a kendisini efe olarak resmettiği yağlıboya tabloyu hediye etti. Resmi inceleyen Bakan Koç, gözlüklü olduğunu ve gülümsediğini görünce, "Efeler gülmez, kıvırtmaz ama gülen bir efe yapmışsın, güzel olmuş. Hem gözlük de var. Hiç gözlüklü efe olur mu?'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious