Bakan Koç'un ilginç benzetmesi

  • Giriş : 25.02.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkiye'deki açılmamış 2 bin 600 tane höyüğü petrol kuyusuna benzeterek, "Bunlar iyi ki açılmamış, açılması halinde talan edilmiş olacaktı." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantıda MÜSİAD başkanları Bakan Koç'tan illeriyle ilgili isteklerde bulundul. Bakan Koç, il başkanlarının isteklerini söylemesinin ardından istek ve sorulara cevap verdi.

Türkiye'de 2 bin 600 tane açılmamış höyük olduğunu belirten Bakan Koç, "Bu da 2 bin 600 tane Hierapolis, Afrodisyas, Efes, Bergama olduğu anlamına gelir. Ama bunlar daha açılmamıştır. İyi ki de açılmamıştır. Çünkü şimdiye kadar talan olurdu. Ben bu Höyüklere 2 bin 600 tane petrol kuyusu diyorum. Bunları açtığımız ve dünyaya sunduğumuz zaman büyük ekonomik katkı sağlayacağız." diye konuştu.

Dünyada her 100 kişiden 75'inin mes turizmini tercih ettiğini dile getiren Bakan Koç, Türkiye'de üretilen etin yüzde 40'ının, meyve sebzenin yüzde 35'inin, alkollü ve alkolsüz içeceklerin de yüzde 70'inin bu sektörde tüketildiğini ve bunun da ekonomiye ayrı bir katkı sağladığını ifade etti.


BİTLİS'E KAYAK PİSTİ YAPILMASI HEDEFLENİYOR


Dünyanın en iyi kayak merkezlerinde bile kış turizminin ömrünün 90 ya da 100-110 gün arasında değiştiğini kaydeden Bakan Koç ,"Dünyanın hiçbir yerinde havaalanından indikten 10 dakika sonra kayak pistine gidilecek yer yoktur. Palandöken hariç. Bitlis'te (Nemrut Gölü ile Van Gölü'nün arasında) bir yer daha bulduk. İnşallah Van Gölü'nün Rahlı Tepesi'nde havalı yaparsak adam uçaktan kayak takımları ile inip kayak yapabilecek. Bunun için de en aşağı 10 trilyonluk turizm yatırımı ve 60 trilyonluk da havaalanı yapılması gerekir." şeklinde konuştu.


"BÜTÜN KAFKASYA KARADENİZ'DEN TÜRKİYE'YE GELEBİLİR"


Karadeniz'de yol olmadığı için (bu sene veya en geç seneye yolları bitecek) otelciliğin sıfır olduğunu söyleyen Bakan Koç, "Karadeniz'de 2 tane beş yıldızlı otel vardır. Oysa çok olması gerekir. Çünkü yakında Batum'da havaalanı yenileniyor. Batum ile karşılıklı olarak vizeleri de kaldırdık. Bütün Kafkasya oradan bize inebilir." diye konuştu.

Türkiye için yapılan açıklamaların iftira olduğunu ve iftira edenlerin de cezasını bulacağını ifade eden Bakan Koç, Türkiye'ye gelinmemesini isteyen komşu ülkenin Sağlık Bakanının bu lafı söyledikten sonra makamını kaybettiğini söyledi.

Bakan Koç, "Güler yüzlü ve inatçı bir kişiyim. Sizler de güler yüzlüsünüz ama inatçı olmaya devam edin. Bu inadınız ülkenin kalkınması ve insanımızın müreffeh olması içindir. Yatırım yapın." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious