Bakan Koç'un uyumasını hoş görün

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bakanlık olarak yeni açılımlar gerçekleştiriklerini, ancak bürokratik sıkıntılar yaşadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Koç, kültür merkezlerinin yapımı için çok çalıştıklarını ve bu yüzden de kişisel olarak yorulduğunu kaydederek, "18 ayda günde 18 saat çalışmak ve bu yüzden de bazen uyumak çok görünmemeli." diye konuştu.
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin "AK Parti İstanbul'a hesap veriyor. Buluşalım konuşalım" konulu bilgilendirme toplantısına katılan Bakan Koç, bakanlık yaptığı döneme ilişkin partililere bilgi verdi. Bakanlık olarak yeni açımlar üretmeyi hedeflediklerini kaydeden Bakan Koç, bürokrasiden dert yandı. Bürokratik engeller yüzünden bazı çalışmaların aksadığını kaydeden Koç, "Yapmak istediğimiz çağdaş dünyada mevcut olan anlayış çerçevesinde gerek bakanlık olarak, gerekse mevzuat düzenlemeleriyle köklü bir değişim sağlamaktır. Bu gayet çetin bir iştir. Bürokrasiye hendek atlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zordur." şeklinde konuştu.

Bakanlık olarak bütün illerde kültür merkezlerinin yapımına ağırlık verdiklerini de anlatan Bakan Koç, binaların yapım sürelerinin uzun olmasından da şikayet etti. Koç " Eğer birşey güzelse, iyiyse ve faydalıysa devlet bakanlığı ve politikacılar bunu bir an önce hizmete sokmalıdır. 18 ayda günde 18 saat çalışarak ve bu yüzdende bazen arasıra uyumak çok görülmemelidir" dedi.

Tarihi binalarda yapılan restorasyoın çalışmaları ile ilgili bilgiler de veren Bakan Koç, 197 adet binayla ilgili çalışma yürüttüklerini anlattı. Geçmiş yıllara oranla restorasyon çalışmaları için ayrılan maddi kaynağın daha da artırıldığını kaydeden Koç, çalışmalar için ilk defa 135 milyon YTL ayrıldığını söyledi. Bakan Koç, "Eskiden bu yapılmazdı. Belki imkansızlıklardan dolayı yapılamazdı ama sizin hükümetiniz bunu başardı" dedi.

Müzelerle ilgili dinlecilere bilgi veren Koç, Türkiye'de yaygın bir müzecilik anlayışı oluşturmaya çalıştıklarını anlattı. Bakan Koç, hiçbir yerin müzesiz kalmayacağını, hiçbir yerde de kapalı müze bulunmayacağını sözlerine ekledi.

Toplantıya Bakan Koç'un yanısıra; İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul milletvekilleri Ekrem Erdem, Egemen Bağış, AK Parti İlçe Başkanları ve partililer katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious