Bakan M. Ali Şahin: Savcılar kimsenin hasmı değil

Bakan M. Ali Şahin: Savcılar kimsenin hasmı değil.9978
  • Giriş : 05.07.2008 / 01:43:00
  • Güncelleme : 04.07.2008 / 23:58:12

Adalet Bakanı Şahin, yürütülen ''Ergenekon'' soruşturmasına yönelik eleştirilere ilişkin konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şahin, Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu ziyaretinde basın mensuplarının ''Ergenekon'' soruşturmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Bu konuda daha önce TBMM'de bir soru üzerine basın mensuplarına söylediklerini tekrarlamak zorunda olduğunu belirten Şahin, şu anda yaşanan bir yargı süreci olduğunu, bu süreçle ilgili dava açılana kadar ve iddianame ilgili mahkemeye verilip kabulü süreci tamamlanmadan açıklama ve değerlendirme yapmanın yasal olarak mümkün olmadığını anımsattı.

Mehmet Ali Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

''Bu süreci hep birlikte takip edeceğiz. Hakimler ve Savcılar Adalet Bakanı olarak benim ya da Adalet Bakanlığının memurları değildir. Bağımsız yargı organlarının mensuplarıdır. Dolayısıyla onların bağımsızlığı ve tarafsızlığı Anayasa ile teminat altına alınmıştır. Görev yapan hakim ve savcılarımız kimsenin hasmı değildir. Onlar hiç kimseyi de hasım olarak görmezler. Lütfen onların işini zorlaştıracak söz, davranış ve yorumlardan hepimiz kaçınalım. Onlar hukuk devleti olan Türkiye'de hukukun egemen olması için çalışan yargı mensuplarıdır. Eğer Türkiye'nin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmelere, iç hukukumuza bu konudaki mevzuata aykırı davranış olursa bakanlığıma geldiğinde ilgili genel müdürlük ve ilgili daire üzerine düşeni yapar. Adalet Bakanlığının bu konuda bir denetim yetkisi vardır. Ancak bu denetim sonuç itibariyle kurul tarafından yerine getirilir.

Soruşturma devam ederken ne benim ne de bir başkasının soruşturmayı etkileyecek ve gölgeleyecek söz ve değerlendirmede bulunmaması gerekir. Bunun zaman zaman çiğnendiğini görüyor olmaktan da üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum.''

-SİLİVRİ'DEKİ KOMPLEKS-

Türkiye'nin yargıya bu kadar işi düşen bir ülke görüntüsünden de rahatsızlık duyduğunu dile getiren Şahin, Türkiye'nin huzur, barış, karşılıklı anlayış ve hoşgörünün hakim olduğu noktayı kısa sürede yakalamak durumunda olduğunu söyledi.

Şahin, bir gazetecinin, ''Silivri Cezaevi'ndeki duruşma salonu bu dava için tahsis edilecek mi?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Eğer İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu konuda yargılamayı yapacak mahkeme heyeti, duruşmaların yapılması için çok daha uygun zeminler olduğu düşüncesini ortaya koyarlar ve bu konuda da Silivri Ceza ve Tevkif Evleri Kompleksi'nin içindeki duruşma salonunun uygun olduğu düşüncesini bize iletirlerse, bu konuda kendilerine yardımcı oluruz, ama bizim kendilerine böyle bir önerimiz yok.''

Mehmet Ali Şahin, ''Bazı basın ve yayın organlarında soruşturmaya ilişkin bilgiler yer alıyor. Bilgiler sızdırılıyor mu?'' sorusuna karşılık şöyle dedi:

''Bunlar yapılmamalı. Bu süreç devam ederken, soruşturma devam ederken bu tür haberleri ve yorumları son derece yanlış buluyorum. Bunları, devam etmekte olan yargı sürecini gölgeleme amaçlı görüyorum çoğu kez. Bu bakımdan Anayasa'nın 138. maddesi bu konuda kesin hüküm getirmiştir. O nedenle Anayasa ve yasalarda öngörülenlere hepimizin riayet etmesi gerekir. Bu konuda en çok konuşması gereken biri varsa Adalet Bakanı olarak benim, ama bu konuda konuşma hakkımın olmadığını biliyorum.''

Bir gazetecinin ''Haberler tek kaynaktan çıkmış gibi görünüyor'' sözlerine Şahin, ''Araştırmadığım, araştırılmayan ve sonuca ulaşılmayan bir konuda benim vardır veya yoktur demem doğru olur mu?'' karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious