Bakan Mehmet Ali Şahin, Baykal'a o manşeti hatırlattı

Bakan Mehmet Ali Şahin, Baykal'a o manşeti hatırlattı.16383
  • Giriş : 17.02.2008 / 02:24:00
  • Güncelleme : 17.02.2008 / 00:24:30

Adalet Bakanı Şahin, halkın gerçek sorunları varken, suni gündemler oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 25 Eylül 2002 tarihinde Hürriyet Gazetesi'nin manşetinde çıkan haberi '3 Kasım 2002 tarihinde iktidara geldiğimizde ilk iş olarak türbanı sorun olmaktan çıkaracağız' sözünü hatırlatan Bakan Şahin, "Onlar yapsaydı rejim ve demokrasi elden gitmeyecekti. Ama başkası yapınca elden gidiyor" diye konuştu.

AK Parti Antalya Teşkilatı'nın şubat ayı danışma meclisi ve istişare toplantısına Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'de katıldı. Burada bir konuşma yapan Şahin, suni gündemler oluşturularak ülkedeki gerçek sorunların görmezden gelinmeye çalışıldığını söyledi. AK Parti'nin Türkiye'de hiç kimsenin kişisel tercihleri etmediğini belirten Şahin, "Hangi kıyafetin içerisinde olursa olsun, insanlar kendilerini huzurlu hissediyorlarsa, bırakınız o onların tercihi olsun. Bizim ülkemizde Yüksek Öğrenim Hakkını elde ettiği halde, burada hakkını kullanmadığı için Avrupa Birliği ülkelerinde eğitimini tamamlayan binlerce kız öğrencimiz var. Bu Ülkerler de laik ülkeler. O kız öğrencilerin o ülkelerin gençleriyle birlikte eğitim görmesi hiçbir mahsur teşkil etmiyor. Bu durum ne rejimi nede bir başka şeyi tehditte etmiyor." şeklinde konuştu. İnsanların sorunlarını bildirdiğinde Türkiye'deki yöneticilerin bana ne diyemeyeceğini ifade eden Adalet Bakanı, "Ey halkım senin sorunun benimde sorunumdur. Bu sorunu çözmekte benim görevimdir. Bunu seçimlerden önce seçim meydanlarında herkes söylüyor." dedi.

Şahin, 25 Eylül 2002 tarihinde Hürriyet gazetesinin manşetinde çıkan haberi hatırlatarak o ziyareti şöyle anlattı: "Baykal Hürriyet gazetesini ziyaret ediyor. Burada 3 Kasım 2002 tarihinde iktidara geldiklerinde Türkiye'nin sorunlarını nasıl çözeceğini anlatıyor. Baykal'ın yanındakilerde Hürriyet'in köşe yazarları, onlara anlatıyor. İlk yapacağı iş. Türkiye'de türbanı sorun olmaktan çıkaracağız. Sayın Baykal 3 Kasım 2002 seçimlerine doğru gidilirken, bu sözleri vermiştir."

Baykal'a "Sayın Baykal siz iktidar olsaydınız ve de vaadinizi gerçekleştirmek için Anayasa Değişikliği yapsaydınız bu anayasaya uygun mu olacaktı?" diye soran seslenen Şahin, "Bu laikliği daha da güçlendirecekti. Ama bir başkası yapınca rejim elden gidiyor. Cumhuriyet elden gidiyor, laiklik elden gidiyor. Allah aşkına bu tutarlı bir politikamıdır?" dedi. Daha sonra cumhuriyetin çağdaş uygarlığın önüne geçmek için kurulduğunu ifade eden Şahin, "Baykal diyor ki, iktidar yönünü orta doğuya çevirdi. Türkiye'nin yönünü orta doğuya çevirmiştir diyor. Yüksek Öğrenim Kurumlarındaki öğrenim özgürlüğüyle ilgili Anayasa değişikliğine kast ederek bunu söylemiştir. Allah aşkına Sayın Baykal veya onun gibi düşünenlerin tavrımı orta doğuya benziyor, yoksa tıpkı Avrupa ülkelerindeki gibi isteyen istediği gibi istediği kılıkla dolaşsın, kimse kimsenin kılık kıyafetine karışamaz diyen mi orta doğuya dönmüştür?" ifadelerini kullandı.

AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu da yaptığı konuşmada, Avrupa'daki bazı ülkelerde bulunan basının Türkiye'deki gelişmeleri farklı yönlendirdiğini belirtti. Çavuşoğlu, "Avrupa ülkelerinde yaşayan Türker dışlanmış gibi yaşamaktadır. Burada bu devletler ilk önce göç politikalarını gözden geçirmeli. Yeniden bir politika oluşturulmalı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious