Bakan Mehmet Ali Şahin 'olay sözlerine' açıklık getirdi

  • Giriş : 09.11.2007 / 00:52:00
  • Güncelleme : 09.11.2007 / 00:54:27

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, kayıp 8 askerle ilgili söylediği sözlerine açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Hakkari Dağlıca'da çatışma sırasında PKK'nın eline geçen ve 14 gün sonra bırakılan 8 askerle ilgili sözlerinin, sadece, askerlerin vatanı kahramanca korumaları temennisi olduğunu söyledi.
Bakan Şahin, DTP Başkanı Nurettin Demirtaş'ın, askerlerle ilgili açıklamaları 'insanlığın bittiği noktadayız' şeklinde yorumlamasını ise 'Burası Türkiye, demokratik bir toplumda yaşıyoruz. İsteyen istediğini söyleyebilir" dedi.

Adalet Bakanı Şahin, Adalet Bakanlığı ve İngiltere Büyükelçiliği işbirliği ile gerçekleştirilecek 'Ceza ve Adalet Sisteminde Suçla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar Projesi' nedeniyle Sheraton Otel'de düzenlenen resepsiyona katıldı. Resepsiyon çıkışında, gazetecilerin Hakkari Dağlıca'da PKK ile girilen çatışma sırasında terör örgütünün eline geçen ve geçen hafta bırakılan 8 askerle ilgili sözleri üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, kendisine yönelik tepki olup olmadığı sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan'ın, sözleriyle ilgili kendisine herhangibir şey söylemediğini belirten Şahin, Erdoğan'la henüz yüz yüze görüşmediğini kaydetti.
Bazı kesimlerin 'askere giden kendi oğlu olmadığı için böyle konuşuyor' sözlerini cevaplayan Şahin, "Ben askerlerimizin ölmesini temenni etmedim ki, sadece vatanı kahramanca korumalarını temenni ettim" dedi. Bakan Şahin, 8 askerle ilgili sözlerine karşı DTP Başkanı Demirtaş'ın "İnsanlığın bittiği noktadayız" şeklindeki yorumuna ise, "Türkiye demokratik bir ülke. Demokratik bir toplumda yaşıyoruz. İsteyen istediğini söyleyebilir" şeklinde konuştu.

Bu arada, Türkiye ile İngiltere arasında işbirliğinin son yıllarda çok önemli düzeye çıktığını belirten Şahin, İngiltere'nin AB sürecinde verdiği destekten dolayı hükümet adına teşekkürlerini iletti. Şahin, önceki gün İngiltere'nin Liverpool takımının Beşiktaş'ı 8-0 yenmesinin ise kendilerini üzdüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious