Bakan Mehmet Ali Şahin2 den açıklama

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Bakan Mehmet Ali Şahin: ''Türkiye'nin üstleneceği spor organizasyonlarının tümünü kapsayacak ortak bir yasa hazırlığı içerisindeyiz''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'nin üstleneceği spor organizasyonları için ayrı ayrı yasalar çıkartmak yerine hepsini kapsayacak ortak bir yasal düzenleme çalışması içerisinde olduklarını söyledi. Şahin, 2-8 Temmuz tarihleri arasında Trabzon, Rize ve Giresun'da yapılacak olan 1. Karadeniz Spor Oyunları'ndan ülke olarak yüzlerinin akıyla çıkacaklarını da söyledi.
2-8 Temmuz tarihleri arasında Trabzon, Rize ve Giresun illerinde gerçekleştirilecek 1. Karadeniz Spor Oyunları'nın üst organı olan Hazırlık ve Düzenleme Kurulu toplantısı Zorlu Grand Otel'de yapıldı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığında yapılan toplantıya Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Trabzon Valisi Nuri Okutan, Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Kutlu, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Hasan Albayrak, Gençlik Spor İl Müdürü Şerif Özgür katıldı.
Toplantı öncesi açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Karadeniz ekonomik iş birliği örgütü üyesi ülkeler arasında uzun süre yapılması düşünülen ve hayatı geçirilemeyen spor oyunlarının Trabzon'un ev sahipliğinde hayata geçirileceğini söyledi. Organizasyonun kendi dönemlerine denk gelmesinden dolayı mutlu olduklarını ifade eden Bakan Şahin, "O bakımdan 1. Karadeniz Spor Oyunları'nın Türkiye'de özellikle de Trabzon'da yapılacak olması hepimiz için büyük önem taşıyor. Bu tür organizasyonlar bir ülke için büyük önem arzeder. Biz ev sahibi ülke ve kent olarak üstlenmiş olduğumuz bu önemli sorumluluğun üstesinden layıkıyla gelebilmemiz için ciddi çalışma yapmak durumundayız." diye konuştu.
Trabzon'da 1. Karadeniz Spor Oyunları'ndan sonra 2011 yılında Avrupa Gençlik Olimpiyatları'nın da yapılacağını dile getiren Şahin, "Bu organizasyonunda Trabzon'a kazandırılmasında emeği geçen herkesi kutluyorum. Türkiye için çok önemli bir başarıydı. 2011 yılının da hazırlıklarına hemen başlayacağız." dedi.
Türkiye'nin üstlendiği spor organizasyonları için her dönem ayrı ayrı yasal düzenlemeler yapıldığına dikkat çeken Bakan Şahin, "Ülkemizin üstlendiği spor organizasyonlar için ortak bir yasal düzenleme çalışmaları içerisindeyiz. Sayın başbakanımızda bu konuda talimatı verdi. Bunun üzerine benim başkanlığımda ilgili kuruluşların yetkilileriyle araya geldik. Bir yasal düzenleme içerisindeyiz. Hazırlanan ve çıkartmayı düşündüğümüz yasa temel yasa olacak. Her organizasyon için bir yasa çıkartmaktansa, tüm organizasyonlar için ortak bir yasa çıkartmak daha doğru olur. Kısa süre içerisinde meclise sevk edeceğimiz bu düzenlemenin bir ay içerisinde yasallaşacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.
Bu arada yaklaşık bir hafta önce göreve başlayan Vali Nuri Okutan'a yeni görevinde başarılar dileyen Şahin, "Bu ifadeleri Erzurum Valisi içinde kullanmıştım. Daha önceki görev yerleriniz çıraklık hizmeti, burası ustalık hizmet yeriniz olsun." dedi.
Toplantı sonrası Trabzon Valiliğini ziyaret edecek olan Bakan Şahin daha sonra Yomra Spor Salonu'nun açılış törenine katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious