Bakan Mehmet Şimşek'ten elektrik zammı savunması

Bakan Mehmet Şimşek'ten elektrik zammı savunması.15902
  • Giriş : 25.12.2007 / 15:00:00

Bakan: "Elektrik fiyatlarındaki artışın ''en son konuşulması gereken konu'' olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, reel ve nominal bazda elektrik fiyatlarının düştüğünü, girdi maliyetlerinin ise yükseldiğini belirterek, elektrik fiyatlarındaki artışın ''en son konuşulması gereken konu'' olduğunu söyledi.

AK Parti grup toplantısı öncesi gazetecilerin konutlarda yüzde 15, sanayide yüzde 10'luk elektrik zammıyla ilgili soruları yanıtlayan Şimşek, daha önce sanayide elektrik fiyatlarını yüzde 6.5 indirdiklerini belirtti.

Şimşek, "Nereden gelmiş? Yüzde 1.5 TRT payını kaldırmışız, yüzde 5 de indirim yapmışız. Tamam mı arkadaşlar? Okey. Nominal bazda elektrik fiyatları düşmüş, yüzde 6.5 düşmüş. Reel bazda elektrik fiyatları yüzde 70'in üzerinde aşağı düşmüş, okey" açıklamasını yaptı.

"Bu halde, girdi maliyetleri ne olmuş?" diyen Şimşek, "Elektriğin yüzde 52'si doğalgazla üretiliyor. Petrol, doğalgaz birbirini 6 ay gecikmeyle takip ediyor. Petrol fiyatları 25-26 dolardan 90 doların üzerine çıkmış. Peki yani bir bakın şu hesap kitaba... Reel olarak, bir de maliyetlere göre elektrik fiyatlarında artış falan, filan... Aman ne olur, en son konuşulması gereken konu bu" dedi.

Şimşek, bir gazetecinin, "Aslında elektrikte bir artış yok" sözleri üzerine, "Sorun şu; elektrik bir anlamda kamu hizmetidir. Dikkat ederseniz, şu rakamlardan yola çıkarsanız.... O konuda hükümetimizin yaptığı, mevcut dünya konjonktüründe, yani petrol ve doğalgaz fiyatları bu kadar artarken, kesinlikle... Yani başarması çok kolay olmayan bir süreç" ifadesini kullandı.

"Geçmişte, petrol fiyatlarının 90 dolar olduğu günlerde bu memleket neredeydi?" diyen Şimşek, "Ne olur biraz tarih.... İyi ekonomistler, iyi stratejistler, iyi gazeteciler, iyi tarih bilenlerdir, gerçekten" diye konuştu.

Mehmet Şimşek, aynı yöndeki başka sorular üzerine ise, "Buna zam dersiniz, fiyat ayarlaması dersiniz, ne derseniz deyin. Burada sorun o değil. Türkiye, kaldırabileceğinin en iyisini sanayicimiz ve tüketicimiz açısından yapmıştır, ne olur rakamlara bakın. Hala ikna olmadıysanız... Ortada her şey arkadaşlar. Memlekette çorap alırken belli bir fiyat ödemek zorundasınız, bunu da alırken" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious