Bakan 'Nazlı Hanımı' özgürlüğe bıraktı

Bakan 'Nazlı Hanımı' özgürlüğe bıraktı.16090
  • Giriş : 13.06.2009 / 10:19:00

Ekincikte Bakan Eroğlu ve beraberindekileri, yöredeki ünlü çamur banyolarını temsilen vücutları çamurla kaplı gençler çiçeklerle karşıladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinin Dalyan beldesinde bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi'nde incelemelerde bulunan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, tedavisi tamamlanan bir caretta caretta'yı denize bıraktı.

İki günlük Muğla gezisinin ilk gününde Göcek beldesinden tekneye binerek koylarda incelemelerde bulunan Bakan Eroğlu, Dalyan beldesindeki Ekincik koyuna geldi.

Ekincikte Bakan Eroğlu ve beraberindekileri, yöredeki ünlü çamur banyolarını temsilen vücutları çamurla kaplı gençler çiçeklerle karşıladı.

Buradan basın mensuplarıyla birlikte bir tekneye binen Eroğlu, Dalyan kanallarını gezdikten sonra İztuzu Plajı'ndaki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi'nde incelemelerde bulundu. Merkezde tedavi gören Nazlı, Efe ve Haziran adlı kaplumbağalar hakkında görevlilerden bilgi alan Eroğlu, ''Yaralı kaplumbağaların bu merkezde tedavi edilerek, yeniden doğaya bırakılması bizim için büyük bir mutluluk. Denize bıraktığımız kaplumbağa belki de Tunus sahillerine kadar gidip, daha sonra yeniden buraya gelip yumurtalarını bırakacak. Çünkü, kaplumbağalar nerede doğmuşsa, dönüp dolaşıp yine doğduğu yerde yumurtluyor. Bu Nazlı isimli, benim ise 'Nazlı hanım' dediğim sevimli kaplumbağa umarım kısa sürede doğal hayata alışır'' dedi.

Tedavisi tamamlanan Nazlı adlı caretta caretta'yı görevlilerle birlikte İztuzu Plajı'ndan denize bırakan Eroğlu'na, merkez yetkilileri kaplumbağaların yumurtlama alanlarının nasıl korunduğunu anlattı.

2008 yılının ekim ayında Antalya'nın Kemer ilçesinde ağzında olta iğnesi ve kafa kısmında ağır bir yarayla bulunan 20 yaşındaki kaplumbağanın Dalyan'daki merkezde tedavi altına alındığı belirtildi.

Eroğlu, daha sonra sahilde yumurtlaması beklenen bir kaplumbağayı görevlilerle birlikte gözlemledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*