Bakan Özak futbol kulüplerini uyardı

Bakan Özak futbol kulüplerini uyardı.10068
  • Giriş : 13.06.2009 / 17:46:00

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, ''Kulüplerimizin çoğunda borçlar büyüdü. Gelir-gider dengesizliğini yaşayanların dikkat etmesi gerekiyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa'da Kale Şirketler Grubu'nun bir mağazasının açılış törenine katılan Özak, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Turkcell Süper Lig takımlarının teknik direktör ve futbolcu transferlerini nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusu üzerine Özak, iyi teknik direktörlerin ülkeye katkısının olabileceğini söyledi.

Özak, Türkiye'de de iyi teknik direktörlerin olduğunu, bu yüzden dengenin iyi kurulması gerektiğini vurgulayarak, ''Teknik adamlardan verim alınabilmesi adına bir yıl değil, 3-4 yıl devamlılık sağlanması gerekiyor. Ancak bu durumda anlaşılan teknik direktörün takıma katkısı sağlanabilir'' diye konuştu.

Kayserisporlu Mehmet Topuz'un transferiyle ilgili yöneltilen bir soruya ise Özak, bu konu hakkında daha önce konuştuğunu anımsatarak şu karşılığı verdi:

''Menajerlik müessesini Türkiye'de daha düzgün ve işler hale getirmek lazım. Bu yaşananlar ne ilk, ne son olacak. Olabilir, çünkü futbolcular çok genç ve heyecanlı. Birtakım sözler verebiliyorlar, bazı yerlere imza atabiliyorlar. Ama futbolcuların teslim olduğu menajerlerin bu konularda hata yaptırmamaları gerekiyor. Mehmet Topuz konusu inşallah tatlıya bağlanır.''

-FUTBOLCU BORSASI-

Özak, ''Yaşanan global krize rağmen birçok kulüp yüksek rakamlara futbolcu transfer ediyor. bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz'' şeklindeki soru üzerine ise Türkiye'deki Futbol kulüplerinin bütçelerine bakıldığında çoğunun rahat olmadığını görüldüğünü söyledi.

Ülkede ''yatırarak para kazanma yöntemi'' olduğunu dile getiren Özak, şöyle konuştu:

''Yarışta olamazsanız para zaten kazanamazsınız. Para kazanmak için yatırım var, ancak dengeli değil. Kulüplerimizin çoğunda borçlar büyüdü. Gelir-gider dengesizliğini yaşayanların dikkat etmesi gerekiyor. Dünyada çok farklı bir sistem var. Örneğin Real Madrid çok büyük paralarla oyuncular alıyor. Bu oyuncular sayesinde forma satarak, promosyon ve birtakım reklamlarla yatırdığı paranın daha fazlasını geri alabiliyor. Beckham ve Ronaldo gibi oyuncuları büyük paralara alan kulüpler, forma satışı ve reklamlarla büyük para kazanabiliyor. Türkiye'de bu sistem henüz gelişmedi. Aynı sistem Türkiye'de yapılabilirse kulüpler bundan az zararla ya da karla çıkabilir. Türkiye'de bu yapıya henüz 3-4 kulübümüz ve taraftarı müsait.''

-TRABZONSPOR OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU-

Faruk Nafiz Özak, Trabzonspor'un olağanüstü genel kurula gitmesiyle ilgili sürecin sorulması üzerine de şunları kaydetti:

''Trabzonspor'un bu dönemde olağanüstü genel kurula gitmemesi gerekiyordu. İyi olmadı. Ancak Temmuz'da genel kurul yapılacak. Mevcut başkan devam edeceğini söylediği ve transferlerle ilgilendiği için yönetim boşluğu oluşmadı. Bu Trabzonspor için sevindirici.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*