Bakan parasıyla zengin oldular

Bakan parasıyla zengin oldular .13736
  • Giriş : 03.09.2007 / 13:44:00

Eski bakan Güner'in bankadaki parasını zimmetine geçiren Eryiğit çifti, bu parayla karpuz ticareti yaparak bir servet elde etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Banka ve Güner'in zararını ödeyen çift 'etkin pişmanlık'tan da yararlanacak.

Eski Kültür Bakanı Agah Oktay Güner'in bankadaki hesabından 2 milyon 726 bin 891 YTL'sini zimmetine geçiren bankacı Nilgün Eryiğit ile kocası Halil İbrahim Eryiğit'in parayı işleterek zengin oldukları ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Güner ile eşinin banka hesaplarındaki paranın ortadan kaybolmasına ilişkin soruşturmayı tamamladı. Savcı Vahdet Polatkan'ın açtığı davanın iddianamesine göre, tutuklu sanıklardan Nilgün Eryiğit'in Ankara'da bir bankanın Çankaya Şubesi'nde müdür olduğu, kocası Halil Eryiğit'in de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda işçi kadrosundan emekli olduğu kaydedildi.

İTİBARLI MÜŞTERİLER ODAYA

İddianamede, Nilgün Eryiğit'in itibarlı bir müşteri olan Güner'i odasında ağırladığı sırada hesabından para çekmeye başladı. İddianamede bankacı Eryiğit'in, 1 Haziran 2005-16 Nisan 2007 arasında Güner'in hesabına 345 kez girerek işlem yaptığı belirtildi.
Eryiğit'in, hesaptaki 1 milyon 883 bin 191 YTL'yi kocasının hesabına yatırdığının vurgulandığı iddianamede, zimmet olayı başladıktan sonra karı-kocanın yaşam standardının yükseldiği, lüks evler alıp döşedikleri kaydedildi. Halil Eryiğit ve okuldan yeni mezun olan kızının, kendilerine cip ve şirket satın aldıkları, kredi kartı harcamalarının 19 ayda 744 bin 887 YTL'yi bulduğu ifade edildi.

KARPUZ ZENGİNLERİ

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, Bankacı Eryiğit'in zimmetine geçirdiği parayı eşiyle birlikte "sermaye" olarak kullandığı da ortaya çıktı. Çiftin, bu parayla aldıkları karpuzları büyük alışveriş merkezlerine sattıkları, bu yolla milyon YTL'lik servete sahip olduğu vurgulandı. İddianamede, "Halil Eryiğit, eşinden aldığı paraları sermaye yapıp mal alarak satmak, evler, cipler ve şirketler satın almak suretiyle kendisince zimmete geçirilen paraları aklamaya çalışmıştır. En önemli delil, sanığın sermayesiz yaptığı milyon YTL'lik mal alımlarıdır" denildi.

İddianamede, Eryiğit çiftinin soruşturma sırasında yeni TCK'daki "etkin pişmanlık" hükümlerinden yararlanmayı istedikleri belirtildi.

2 YIL SONRA SERBESTLER

Çiftin, Güner'in hesabından işlettikleri ve bankanın zararı olan toplam 2 milyon 726 bin 891 YTL'yi bankaya geri ödedikleri, bu nedenle, mevzuat uyarınca almaları gereken cezanın yarısından kurtuldukları kaydedildi.

Yeni TCK'daki etkin pişmanlık hükmüne göre, neden olunan zararın karşılanması halinde verilmesi gereken ceza yarı oranında indiriliyor. Bu nedenle 6 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılması gereken çifte 3 yıldan 6 yıla kadar ceza verilebilecek. Mahkeme, cezayı alt sınırdan verirse, parayı işleterek zengin olan çift, İnfaz Kanunu'na göre 2 yıl hapis yatttıktan sonra serbest kalacak.

MAHKEME KARAR VERECEK

İddianamede, Eryiğit çifti hakkında zimmet suçundan elde ettikleri gelire el konulmasına dair bir talepte bulunulmadı. Banka da, zararının karşılanmış olması nedeniyle şikâyetinden vazgeçti. Ancak savcılık yine de kamu davası açtı. Eryiğit çiftinin zimmet suçundan elde ettikleri gelire el konulup konulmayacağı da yargılama sonunda belli olacak.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious