Bakan Pepe: Bürokratlarda iş yok

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ''İstanbul, ne kadar safrası varsa Gebze'ye, Kocaeli'ye atmak istiyor,buna müsaade etmeyiz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu bölgenin konut yapılması için TOKİ'nin planlarında yer aldığını ifade eden Pepe, toplantının sadece Taşkaldıran mevkisindeki taş ocak işletmecileriyle sınırlı kalmasına tepki gösterdi.

''Ben bu toplantıda ilçedeki bütün taş ocakları sahipleriyle bir araya geleceğimi sanıyordum. Sadece bir bölgedeki işletmecilerle bir araya geleceğimi bilseydim, gelmezdim'' diyen Pepe, toplantının eksik kaldığını belirtti.

Pepe, şöyle devam etti:
''Konutların yapılacağı alanda yer alan işletme sahipleri alternatif üretip derhal bu bölgeden taşınmalı. Bu dev şehrin girişinde bu tür tesisler olmamalı. Ana güzergah ve yerleşim yerlerinde ocak işletmeleri istemiyoruz. Hiç bir iş adamı arkadaşla da karşı karşıya gelmek istemiyorum. Diğer taraftan, çevreciler var ya, pijamayla çıkıyorlar. Yarın veya öbür gün sizin önünüze de kısa donla gelirler.''

BÜROKRATLARDA İŞ YOK

Taş ocağı işletmeciliği konusunun bölgedeki 12 taş ocağı işletmeciyle sınırlı olmadığını söyleyen Pepe, ''Bizim bürokratlarda iş yok. Bu şekilde yapılanma anlayışı sadece size ait değil. Bürokrat, ülkenin diğer etkenlerini düşünerek karar vermiyor ki. Burası olsun diyor. Yola yakın olmasını gerekçe gösteriyor. Git, dağın arkasında yer ver'' diye konuştu.

İSTANBUL'A MÜSAADE ETMEYİZ

Kendisinden yer talep eden taş ocağı işletmecilerinden taleplerini yeniden gözden geçirmelerini isteyen ve onlara yeni yerler vermeyi taahhüt eden Pepe, şunları ifade etti:

''Metropollerde plan yapılırken sadece o kent ele alınamaz. Örneğin İstanbul'u ele alırken Trakya'nın tamamı, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bilecik de ele alınmalı. İstanbul ne kadar safrası varsa Gebze'ye,Kocaeli'ye atmak istiyor. Buna müsaade edemeyiz.

Gerekirse bu taşı ithal edelim. 4 YTL'ye mal oluyor, 12 YTL'ye ithal mi ediliyor? Aradaki bu gideri karşılayabiliriz, ama aksi durumda çevresel faaliyetlerin açacağı zararların giderini karşılamamız mümkün değil.'' Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan da bölgedeki taş ocağı işletmecileriyle daha önce de bir araya geldiklerini bildirdi.

Pehlivan, ''Temel sıkıntımız, artık bu taş ocaklarının şehir içinde kalmasından ötürü. Bu ocaklarda ne kadar önlem alınırsa alınsın, sorunların sıfıra inmesi mümkün değil. Patlamaya ve toza karşı ne kadar önlem alınırsa alınsın, konutları etkiler. Hepsinin bir kerede kalkması da mümkün değil. Hiç olmazsa konutlara yakın alanlarda yer alanlar yer değiştirmeli'' dedi.

Pepe, toplantıdan önce Gebze Devlet Hastanesinde incelemelerde bulundu, Giresun Dereli İlçesi Yıldız ve Çevre Köyleri Dayanışma Derneğinin etkinliğine katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious