Bakan Pepe: Cami alanları gösteri alanları değil

  • Giriş : 14.06.2007 / 12:58:00

Pepe, Türkiye’nin bugün terör üzerinden siyaset yapılması yanlışıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye’nin bugün terör üzerinden siyaset yapılması yanlışıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, "Cami alanları nümayiş, gösteri alanları değil. Bunun ne dinimizde ne geleneğimizde ne de göreneğimizde yeri var.
Şehit askerin cenazesinden nemalanmak isteyenler yanlış içindeler" dedi.
Pepe, Söğütözü’ndeki Çevre ve Orman Bakanlığı kampüsünde bulunan Hasbahçe’de gazetecilerle bir araya geldi.
Bakan Pepe, bir gazetecinin, Türkiye’nin Kyoto Protokolü’yle ilgili çalışmalarını sorması üzerine, Türkiye’nin protokolü imzalamasını sağlamak adına bazı sivil toplum örgütlerinin kampanyalar yürüttüğünü anımsattı.
Kyoto Protokolü’yle ilgili dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade eden Pepe, bilim adamlarının, Türkiye’nin Protokolü imzalamasına ilişkin iki ayrı görüş bildirdiğini söyledi. Protokolün imzalanmasını isteyen bilim adamlarının bu şekilde, ülkedeki sera gazı emisyonlarına daha süratle müdahale edileceğini savunduklarını belirten Pepe, diğer grupta bulunan bilim adamlarının ise protokolün imzalanması durumunda, ülkenin altından kalkamayacağı bir maliyetle karşı karşıya kalabileceğini ifade ettiklerini söyledi. Pepe, "Evet, bizim karşımıza altından kolay kolay kalkılabilecek bir maliyet gelmeyecek, belki 10 milyar dolardan fazla bir maliyet olacak bu" dedi.
Pepe, konuşmasında, nükleer santral konusuna da değinerek, AB’nin yeni bakış açısında, eskiden olduğu gibi nükleer santrale tam cepheden karşı durmadığını, aksine bir çok AB üyesi ülkede nükleer santral inşaat çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.
"Kyoto’ya imza atmak, olsa olsa termik santrallerimizi sıkıntıya sokar" diyen Pepe, Türkiye’nin, Protokolün 2012 yılından sonra "nasıl bir hal alacağını" iyi takip etmesi gerektiğini kaydetti. Pepe, Kyoto Protokolü’yle ilgili tartışmaların, üniversitelerde yoğun olarak sürdüğünü belirterek, "Biz de bu tartışmaların tam ortasındayız" dedi. Pepe, bakanlığın ülkeyi protokolü imzalayabilecek aşamaya adım adım yaklaştırdığını da ifade ederek, bununla ilgili özel sektör ve kamu sektörüne bir çok yaptırım getirildiğini söyledi.

"MÜTHİŞ BİR KYOTO ÇALIŞMASI YAPTIK..."
Pepe, bir çok belediyeye "Çöpü, vahşi depolamayı bırakın, düzenli depolama tesisleri kurun" diyerek "müthiş bir Kyoto çalışması" yaptıklarını söyledi.
Düzenli depolama alanı oranının, yüzde 60’lara yaklaştığını vurgulayan Pepe, "Bu, Kyoto hedefinin gerçekleştirilmesi için büyük bir adımdır" dedi.
Pepe, bir gazetecinin, bugün bazı gazetelerde Kızılırmak’ın suyunun çekildiğine dair haberler yer aldığını anımsatması üzerine de, Türkiye’nin kurak bir yaz mevsimi geçirdiğini, illeri besleyen havzaların yağış alamadığını, bu nedenle Kızılırmak’ta böyle bir sorun yaşandığını belirtti.
Sulak alanlarla ilgili yönetim erkinin, bakanlığın elinde toplanması amacıyla girişimlerde bulunduğunun hatırlatılması üzerine Pepe, "Ben, Türkiye’deki otorite parçalanmışlığının altını çizdim. Bu hal, çalışmalarımızda istediğimiz sonucun alınmasını engelliyor" diye konuştu. Pepe, şöyle devam etti:
"Bu konuyla alakalı olarak kurumlarımızın bazı taassupları var. Ankara bürokrasisinin, gelenekselleşmiş yönetim tarzının bazı refleksleri var.
Ama DSİ yönetimiyle sonradan oturup konuştuğumuzda bizi anladılar.
Kuralı koyan ile kuralın uygulamasını denetleyen kurumlar farklı olmalı.
Örneğin, Almanya’da kuralları çevre bakanlığı koyuyor. Avrupa Çevre Ajansı denetliyor. Biz de böyle bir sistemin kurulması için çaba harcamalıyız. Bugün AB çevre mevzuatının yüzde 50’sini kendimize uyarladık ama bunların denetlenmesinde sorun var.
Eğer, Türkiye AB üyesi olmak istiyorsa Avrupa Çevre Ajansı benzeri bir kuruluşu oluşturmak zorunda."

TERÖR
Bakan Pepe, bir gazetecinin, "Terör konusunda yürütülen tartışmalar, partinizin oy kaybetmesine neden olur mu?" sorusunu da, "Terör uzun yıllardan bu yana ülkemizin bizar olduğu bir konu" diye yanıtladı.
Pepe, "Türkiye, bugün terör üzerinden siyaset yapılması yanlışıyla karşı karşıya. Terörün, şehit cenazelerinin üzerinden siyaset yapmak doğru şeyler değil. Terör, ancak tüm siyasi partilerin, tüm kuruluşların birlikte hareket etmesiyle alt edilebilir" diye konuştu.
"Cenaze törenlerinde protestolar nedeniyle şehit yakınlarının yakında gözaltına alınmaları başlayabilir. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" soru üzerine Pepe, şunları kaydetti:
"Bizim milletimizin yüzde 99’u Müslüman. Bizim dinimize göre, cenazelerde ölenlere dua edilir, yakınlarına taziye dileğinde bulunulur.
Cami alanları nümayiş, gösteri alanları değil. Bunun ne dinimizde, ne geleneğimizde ne de göreneğimizde yeri yok. Şehit askerin cenazesinden nemalanmak isteyenler yanlış içindeler. Zaten bu kişiler şehitlerin yakınları değil. Kamera kayıtlarını izlediğinizde bazı kişilerin cenazelerde kadrolu olduğunu görüyorsunuz."

"ÇEVRE KONULARI ARTIK DAHA FAZLA GÜNDEMDE"
Bakan Pepe, bir başka soru üzerine çevreyle ilgili konuların 10 yıl öncesine göre daha fazla gündemde olduğunu söyledi.
Çevre sorunlarının artık gazetelerin manşetlerine taşındığına dikkati çeken Pepe, "Bakanlık olarak çevre sorunlarına yönelik önemli çalışmalar yaptık. Bizim çalışmalarımız gelecekte referans olarak gösterilecek. 10 üzerinden 10 alamadık ama iyi dereceyle sınıfımızı geçtiğimize inanıyorum" dedi.
Pepe, eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore’un Türkiye’de çevre sorunlarıyla ilgili yaptığı görüşmelere ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine de "Elimde onun samimiyetini ölçecek bir alet yok. Ama, çevre sorunlarının dünya gündemine taşınmasına ciddi katkısı olduğuna inanıyorum. Kendisi daha önce başkan yardımcısıydı, ne yaptı o zaman?
Olayın bu tarafı da kafamızda soru işaretleri oluşmasına neden oluyor" diye konuştu.

SEÇİM KAMPANYALARINDA ÇEVRE KİRLİLİĞİNE DİKKAT
Pepe, siyasi partilerin seçim kampanyaları sırasında oluşturacakları çevre kirliliğine yönelik alınan önlemlerle ilgili olarak bir genelge yayınladıklarını anımsattı. Pepe, kendi seçim kampanyasında kullanacağı araçların egzoz gazları emisyon ölçümlerinin yapıldığını ve bandrollerinin alındığını söyledi.
Seçim araçlarının, kent içinde müzik çalmayacaklarını, seçim bürosunda ise yalnızca 2 posterini astıracağını anlatan Pepe, "Onun dışında hiçbir yere poster astırmayacağım, çıkartma kullanmayacağız" dedi.

ORMAN YANGINLARI
Pepe, yaz aylarında sık rastlanan orman yangınlarına bu dönemde müdahale için 51 hava aracı kullanacaklarını anlattı.
Araçlardan 31’inin helikopter, 20’sinin uçak olduğunu belirten Pepe, uçakların 15’inin Türk Hava Kurumu’na ait olduğunu ifade etti.
Pepe, yaz mevsiminin kurak geçeceğine ilişkin belirlemeler olduğuna dikkati çekerek, vatandaşlardan yangınları en kısa zamanda "ALO 177 Orman Yangın Müdahale Hattı"na bildirmelerini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious