Bakan Pepe; 'Havası en kirli il Tekirdağ'

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye genelinde en kirli havaya sahip ilin Tekirdağ olduğunu belirterek, kaçak kömürle herkesin mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daha sonra Vali Aydın Nezih Doğan'ı makamında ziyaret eden bakan Pepe, ilk olarak şeref defterini imzaladı. Bakan burada Vali Doğan, AK Parti milletvekilleri Ziyaeddin Akbulut, Ahmet Kambur, İl Emniyet Müdürü Cemil Demir, İl Jandarma Alay Komutanı Murat Öztürk, AK Parti İl Başkanı Mehmet Şık ve daire müdürleriyle sohbet etti.

Konuşmasında çevre kirliliği konusuna değinen bakan Pepe, Türkiye'deki illerden en kirli havaya sahip olan yerin Tekirdağ olduğunu belirtti. Havadaki kirliliğin her 15 dakikada bir ölçüldüğünü hatırlatan Bakan, bunun nedeninin kaçak kömür kullanımından kaynaklandığına işaret etti.

Bakan Pepe, "Bizim izin verdiğimiz değerler kullanıldığı takdirde böyle bir hava kirliliğine ulaşmak mümkün olamaz. Demek ki Tekirdağ'da kaçak kömür kullanılıyor" dedi.

Kaçak kömür ile mücadelede herkesin üzerine düşen görevleri layık olduğu şekilde yapması gerektiğine dikkat çeken Pepe, burada valilik, belediye ve çevre müdürlüğünün denetimlerini sıklaştırarak devm etmesi gerektiğini söyledi.

Valilik ziyaretinin ardından yaya olarak beraberindeki heyet ile birlikte belediye'yi ziyaret eden bakan Osman Pepe, makamında ziyaret ettiği başkan Ahmet Aygün'den Tekirdağ'ın çevre sorunlarıyla ilgili bilgiler aldı. Bakan Pepe'nin sorularını cevaplayan Ahmet Aygün, yaptıkları icraatlar hakkında bilgiler verdi.

Belediye ziyaretinin ardından AK Parti İl Başkanlığı binasından partililerle buluşan bakan Pepe, burada hükümet icraatları hakkında bilgi verdi. Tekirdağ'ın coğrafya olarak Türkiye'nin 'özeti' özelliklerine sahip olduğuna dikkat çeken Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Tekirdağ konum olarak tıpkı Türkiye'yi yansıtıyor. Üç tarafı denizlerle çevrili, turizm, sanayi, tarım, hayvancılık imkanı var. Enerji yollarına giden güzargah buradan geçiyor" diye konuştu.

Trakya bölgesini çok iyi tanıdığına dikkat çeken Pepe, bölgedeki gelişen sanayi kollarının ekonominin canlanmasında önemli rol oynağını vurguladı.

AK Parti İl Başkanlığı ziyareti çıkışında parti binası önünde bekleyen vatandaşlarla görüşen bakan Pepe, daha sonra yine helikopterle İstanbul'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious