Bakan Pepe: Tahılda yüzde 30 azalma olabilir

  • Giriş : 05.06.2007 / 16:37:00

Pepe, 2007'nin küresel ısınma ve iklim değişikliği gündeminin ön sıraya oturduğu bir yıl olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmit’te İnterteks Fuar alanındaki Çevre Teknolojileri Fuarı’nın açılışına katılan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 2007'nin küresel ısınma ve iklim değişikliği gündeminin ön sıraya oturduğu bir yıl olduğunu söyledi. Pepe, “İnsanlığın kullandığı bir tek dünya var. Bunun yedeği yok'' derken, iklim değişikliği nedeniyle Türkiye’deki tahıl hasadında yüzde 30 azalma olabileceğini de söyledi.
Çevre ve Orman Bakanlığı ile Forza Fuarcılık ve Organizasyon Hizmetleri A.Ş’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen fuarın ardından ‘Uluslararası Çevre Yatırım ve İşbirliği Konferansı’ yapıldı. Fuarda sergilenen çevre tekolojisi ürünleri ilgiyle izlenirken, Doğa Entegre Dönüşüm Tesisi’ne ait stantda bulunan elektronik atıklardan oluşturulan truva atı, dikkat çekti.

DÜNYANIN YEDEĞİ YOK
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe burada yaptığı konuşmada, 2007 yılında Küresel ısınma ile iklim değişikliğinin gündemin birinci sırasında yer aldığını belirtti. Pepe, “İnsanlığın kullandığı bir tek dünya var. Bunun yedeği yok. Onun yedeği olmadığını 35 sene önce dünya insanları ağır ve şok bir şekilde hissederek bunu anladılar'' dedi. Pepe, ardı arkası kesilmeyen uluslararası toplantıların devam ettiğini, 2007 yılında ısınma ve iklim değişikliği konusunun hiç bir dönemde olmadığı kadar bugün gündemin ön sıralarına geldiğini anlatarak, “İnsanlar artık farklı konuları takip eder oldu. Barajlardaki su seviyesi dibe vurdu. Su kesintisi başladı. Ürünlerin durumu nedir, Toprağın durumu nedir? şeklindeki konuları eskiye oranla yakından takip eder duruma geldiler'' diye konuştu.

TAHIL HASADINDA YÜZDE 30 AZALMA
Osman Pepe, bu yıl bölgelerimizde ekilen ve biçilen tahılın iklim değişiklikleri nedeniyle aynı olmayabileceğini de belirtirken konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Burada hep birlikte birşeyin farkına varmak lazım. İnsanoğlu bundan 35 yıl önce Rio’da yanlışı keşfetmeye başladı ama Türkiye malesef birazcık daha sonradan olayı farketme durumunda oldu. Türkiye’de çevre ile ilgili endişelerin mazisine baktığımızda 15-20 senelik geçmişi olduğunu görebiliriz. Bugün iklim değişikliği, çölleşmenin artmasını ‘Bize ne’ deyip geçemezsiniz. Çünkü Türkiye’yi ilgilendiren yanı var bunun. Türkiye’nin de iklim senaryoları vardır. Yani Türkiye’nin 2070-2100 yıllarında dünyanın bu muhtemel riskleriyle karşı karşıya kalabilir. Bugün İç Anadolu, Ege, Karadeniz, bölgesi ektiği biçtiği buğdayı aynı şekilde ekemeyecek noktaya gelebilir. Bu yıl bakanlığımızın yapmış oluduğu tahminlerde rekoltede tahılda yüzde 30 düşme sözkonusudur. Bu yıl kurak bir yaz yaşıyoruz. Mayıs ayında ölçülen hava sıcaklıkları son 80 yılda ölçülmemiş sıcaklıklardır. Çok ekstren değerler ölçülüyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de kurak geçti. Yağmur ve kar yağmadı. Sadece Türkiye değil Akdeniz ve kıta Avrupası'nda benzer sıkıntılar yaşanıyor.''

ORMANLAR GARANTİ ALTINDA
Osman Pepe konuşmasında, mera olarak kullanılan alanların bedeli karşılığında hak sahiplerine verilmesini sağlayacak yasa teklifinin TBMM’de kabul edilmesiyle ilgili eleştirilere de cevap verdi. Pepe bunların orman arazileriyle yakından uzaktan alakası olmadığını ileri sürerek şöyle dedi:
“Orman arazileriyle kesinlikle uzaktan yakından alakası yoktur. Mera mevzuatı orman mevzuatından ayrı bir mevzuattır. Meralar boşluklar, açıklıklar yani ağacın ve ormanın olmadığı yerler. Şimdi bizim bakanlığımızın 6831 sayılı Orman Kanunu'nun gerekli düzenlemeleri ormanlarda hiçbir şekilde yapılaşmayı müsade etmez. Orman içerisinde yapılan binalar varsa derhal yıkılır. Bu Tarım Bakanlığını ilgilendiren mevzudur. Ormanların garantide ve sağlamda olduğunu bileseniz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious