Bakan Pepe'den Acaristanbul itirafı

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, yüzde 6'lık yapılaşma iznini yüzde 96 olarak kullanarak orman talanına yol açmakla suçlanan Acaristanbul inşaatının kendi bakanlığı döneminde başladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dün AK Parti Grup toplantsından önce, "Yüzde 6'lık oran yüzde 96'ya çıkarılırken bu engellenemez miydi?" diye sorulması üzerine Bakan Pepe, "Bütün bunlar olurken ben bakan değildim. Olsaydım zaten burda olmazdım. Benim bakanlık anlayışımda seyircilik yoktur" demişti.

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Osman Pepe, Acaristanbul'un yapıldığı Serdaroğlu Özel Ormanı'ndaki yapılaşma için ''Acarkent ve Acaristanbul'da kaide, hak, hukuk, mevzuat dikkate alınmadan, dümdüz yollarına devam ettiler. Acarkent'i havadan görseniz, bir zamanlar özel orman olduğunu söyleyemezsiniz; bırakın ormanı, bir tek ağaç göremezsiniz. Beton alanına dönmüştür'' dedi. Bakan Pepe, Acarkent ve Acaristanbul'u yapan firmanın sicilinin bozuk olduğunu ifade etti.

Özel ormanların, Orman Kanununa göre işletilip, idare edildiğini hatırlatan Bakan Pepe, Serdaroğlu Özel Ormanı'ndaki yapılaşma ile ilgili bilgi verdi. Acaristanbul'u yapan firmaya Bakanlık'tan izin almadan, Beykoz Belediyesi'nin 10 Nisan 2003'te yapı ruhsatı verildiğini ve inşaatların başladığını açıklayan Bakan Pepe, bu işleme zamanında itiraz edilemediğini de itiraf etti. Bakan Pepe, buna gerekçe olarak, dönemin İstanbul Bölge Müdür Yardımcısı'nın itiraz evrakını sümenaltı etmesini gösterdi. Bakan Pepe, bu kişinin Bakanlık'tan uzaklaştırıldıktan sonra Acarlar'ın şirketinde işe başladığını kaydetti.

Beykoz Belediyesi'nin ruhsatına karşı yargı yoluna başvurduklarını ancak İstanbul 3. İdare Mahkemesi'nin bu talebi reddettiğini ifade eden Bakan Pepe, Beykoz Orman İşletme Şefliği Toplu Koruma Ekibi'nin Serdaroğlu Özel Ormanı'na koruma ve kontrol için gidildiğini ancak buradaki korumalar tarafından ekibin engellendiğini anlatan Bakan Pepe, ''İdaremizce, Acarlar İnşaat Taah. San ve Tic. A.Ş. aleyhine ihtiyati tedbir talepli Serdaroğlu Özel Ormanı'nda tapuda kurulmuş olan kat irtifaklarının iptali ve kayıtlardan terkini talebi ile Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açılmış olup, halen sürmektedir'' diye konuştu.

Bakan Pepe, Serdaroğlu Özel Ormanı'ndaki inşaatın 1.5 yıldır durduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious