Bakan Pepe'nin şikayeti var!

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, turistik ilçe Göcek'teki yapılaşmalara tepki göstererek, "Göcek özelliğini kaybediyor, fevkalade yoğun bir yapılaşma söz konusu." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Osman Pepe, İstanbul'da düzenlenen "8. Uluslararası Avrupa Sürdürülebilir Orman Gelişiminin Yasal Görünüşü" konulu sempozyuma katıldı. Sempozyum sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Pepe, Göcek'teki yapılaşmalara dikkat çekti. Göcek Belediyesi'ni bu konuyla ilgili olarak 2005 yılının Ağustos ayında uyardıklarını belirten Pepe, "Göcek Belediyesi'ne bir yazı yazmıştık. Bu yazıda daha önce ruhsat almış veya almak üzere olan, bütün turistik tesislerle alaklı bizden görüş almadan hiç kimseye müsade etmemesini, ruhsat vermemesi konusunda kendilerine talimat verdik." diye konuştu. Yaklaşık 1,5 ay önce bir yazı daha gönderdiklerine işaret eden Pepe, "Bölgedeki yapılaşmadan bakanlık olarak özel çevre koruma alanındaki yapılaşmalara müsaade etmeyeceğimizi, bu konuda hassas olduğumuzu, duyarlı olduğumuzu, Göcek'in çok önemli bir konumda olduğunu ifade etmiştik. Biz kendilerini uyardıktan sonra maalasef Göcek Belediyesi'nin inşaat ruhsatı verdiğini gördük. Belediye hakkında yasal işlem yapılması konusunda İçişleri Bakanlığı'na resmi başvuru yaptık. Göcek özelliğini kaybediyor, fevkalade yoğun bir yapılaşma söz konusu." ifadelerini kullandı.

Osman Pepe, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada ise, ormancılığa ve çevreye verdikleri önemi anlattı. Su kaynaklarının korunması, erozyon ve çölleşmenin önüne geçilmesi için ormancılığın çok önem taşıdığını söyleyen Bakan Pepe, Türkiye'nin şimdiye kadar ormancılığa olan bakışını değiştirmesi gerektiğini dile getirdi. Pepe, ormanın sadece odun ve endüstriyel hammaddelerin karşılandığı bir kaynak olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, ekosistem ve insanlığın geleceği açısından ele alınması gerektiğine işaret etti. Pepe, hızlı kentleşme, sanayileşme ve göçlerin ormanlar için tehlike oluşturduğunu dile getirerek, bu konuda bakanlık olarak her türlü koruyucu önlemi almaya gayret ettiklerini belirtti.

Bakanlık olarak bu alanda çalışan akademisyen ve araştırmacıların görüşlerine büyük önem verdiklerini belirten Pepe, Dünyadaki değişik uygulamaları ve bu konuda ilerde olan ülkelerin uygulamalarını takip etmeye çalıştıklarını kaydetti. Türkiye'nin orman ve çevre sorunlarını ele aldıklarını ve çözmek hedefinde olduklarını dile getiren Bakan Pepe, "Orman ve çevre konusunda pek çok kesim hassasiyet gösteriyor. Ama en büyük hassasiyeti ve önemi biz gösteriyoruz." dedi. Uzman akademisyenlerin, bilim adamlarının görüşlerine göre hareket ettiklerine işaret eden Pepe, "Gece karanlığında sokak lambaları yanmazsa ya düşeriz ya da yolumuzu kaybederiz. Bizim yolumuzu aydınlatacak olan bilimin ışığıdır. Bilimin ışığı da akademisyenlerdir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious