Bakan resesyon iddialarına sert çıktı

Bakan resesyon iddialarına sert çıktı.8718
  • Giriş : 03.12.2008 / 15:22:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin şu anda resesyonla karşı karşıya kalması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Çağlayan, İstanbul Sanayi Odasının düzenlediği "Sürdürülebilir Rekabet Gücü: Sanayi İçin Uygun Ortam" başlıklı 7. Sanayi Kongresindeki konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Anayasa değişikliğine ilişkin bir soru üzerine Çağlayan, bunun bir ihtiyaç olduğunun her fırsatta ifade edildiğini kaydederek, "Tabii reel sektörden, özel sektörden ve onların temsilcilerinden böyle bir talep gelmesi son derece önemlidir" dedi.

Çağlayan, yeni kurulan sektörel değerlendirme bölümünde hangi sektörlerin öne çıkacağının sorulması üzerine, "Ben size sektörleri söyleyemem. Bunlar bir kere bizde olması gereken, sır olan bilgiler. Önemli olan bunları söylemek yerine, sektörlerle ilgili strateji ve politikaları gerçekleştirmek" diye konuştu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, IMF ile bir anlaşma olmaması durumunda Türkiye'nin resesyona gireceği yorumu hatırlatılarak, sorulan bir soruya Çağlayan, şöyle yanıt verdi:

"Son yaşanan küresel kriz, bir taraftan paradan para kazanan harika çocukların, icatlar çıkartan, yapmış olduğu çalışmalara son verirken, aslında bir noktada kredi derecelendirme kuruluşlarının da yeniden sorgulanacağı bir dönem ortaya çıkarmıştır. Bu kredi derecelendirme kuruluşlarının geçmiş dönemde yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda, eğer iyi değerlendirme, iyi yönlendirme yapmış olsalardı zannediyorum bugün dünya çok büyük bir küresel krizle karşı karşıya kalmayacaktı. En azından, hiç birimizin batmaz, bir şey olmaz diye düşündüğü, dünyanın özellikle ABD'nin finans kuruluşları bir bir ortadan kalkmazdı. Dolayısıyla ben, böylesine bir küresel kriz ortamından sonra, dünyada kötü bir imtihandan geçmiş, bu konuda sınıfta kalmış olan kredi derecelendirme kuruluşlarının ne söylediğine itibar etmiyorum."

-"BİLİYORUZ, İZLİYORUZ, GÖRÜYORUZ"-

Çağlayan, IMF ile anlaşma konusunda çalışmaların devam ettiğini hatırlatarak, "IMF bize çok yabancı bir kuruluş değildir" ifadesini dile getirdi.

"Bu anlaşma olmazsa resesyon olur mu?" sorusunu Çağlayan, "Türkiye'nin sürdürebilir ve özel sektör marifetiyle büyümesi son derece önemli bir unsurumuz. Tahminlerimiz, yüzde 3-4'ler civarında bir büyüme olmasıdır. Türkiye'nin şu anda bir resesyonla karşı karşıya kalması gibi bir şey söz konusu değildir" diye yanıtladı.

Zafer Çağlayan, dün kendisini Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulunun ziyaret ettiğini ve değişik sektörlerde çalışan iş adamlarının yeni ihracat bağlantıları yaptıklarını söylediklerini aktardı.

İç pazarın kuvvetlendirilmesi konusunda bir kısım tedbirlerin alındığını ve alınmaya devam ettiğini kaydeden Çağlayan, ihracat ve ihracatın desteklenmesi konusunda önemli çalışmalar yapıldığını anlattı.

Çağlayan, vergi indiriminin gerekli olup olmadığının sorulması üzerine de, bugün Türkiye'nin en büyük avantajlarından birinin, ciddi bir mali disiplin sağlamış olması olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bugün Türkiye, böylesine kriz ortamında çok fazla etkilenmiyorsa bunun en önemli sebeplerinden biri, sağlanmış olan kamu maliyesi ve kamu disiplinidir. Bu konuda Ekonomi Koordinasyon kurulunda ilgili bakan arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Çeşitli çalışmalar yapılıyor, ancak bu konuda neler yapılıp yapılmayacağı konusunda tabii ki benim bir şey söyleme yetkim yok."

Bakan Çağlayan, "Şunu herkes çok iyi bilsin ki; biliyoruz, izliyoruz, görüyoruz. Yapılması gereken, devreye girilmesi gereken her noktada hükümetimizin ciddi hazırlıklar içinde olduğunu tekrar size ifade etmek istiyorum" dedi.

-"BAZI BANKALARIMIZ, İŞPORTADA DAĞITIR GİBİ KREDİ KARTLARI DAĞITMIŞ"-

Büyüme konusunda da Çağlayan, şunları kaydetti:

"Büyüme dediğimiz zaman, ticareti, hizmeti ve sanayinin tamamını alan ve bunu kapsayan büyüme rakamıdır. Onun için, 2008 yılıyla ilgili beklentim, yaklaşık yüzde 3-4'ler civarında bir büyümedir. Tabii hükümet olarak da 2009 yılında bu büyüme oranları noktasında -ki orta vadeli program açıklanmıştır, orada da büyüme konusunda zaten hedefler belirtilmiştir- konulmuş olan büyüme hedefimiz de zaten yüzde 4'tür. Dolayısıyla yüzde 4 çerçevesinde bir büyüme noktasında hareket edeceğimizi ve buna göre planlarımızı yaptığımızı, böyle bir öngörü içinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum."

Zafer Çağlayan, kredi kartlarıyla ilgili olarak Tüketici Genel Müdürlüğü ile önemli bir kanun hazırlığı içinde olduklarını belirterek, "Bu tasarıyla da kredi kartlarından alınan yıllık aidatın bir kereye mahsus ve verilmiş olan kart süresi boyunca bir sefere mahsus alınması noktasında bir çalışma yapıyoruz" diye konuştu.

"Maalesef bugüne kadar bazı bankalarımız sokakta, işportada dağıtır gibi kredi kartları dağıtmış, bir takım insanların adreslerine kendi bilgisi ve talebi olmadığı halde kredi kartlarını göndermiştir" diyen Çağlayan, şöyle devam etti:

"Ve her sene sonu geldiğinde de çeşitli adlar altında buna bir takım yıllık aidatlar, vesaire ücretleri şarj etmiştir. Böyle bir şeyi kabul etmemiz söz konusu olamaz. Bu noktada özellikle vatandaşlarımızın ve tüketicilerin haklarının korunması noktasında çok önemli duyarlılığa sahip olan bir hükümetiz ve bakanlığız. Onun için bu çerçevede yapmış olduğumuz çalışmayla verilmiş olan kredi kartlarından bir sefere mahsus ücret alınması ve kredi kartını iade etmek isteyen, kredi kartını kapatmak isteyen, kredi kartından vazgeçmek isteyenlerin de hemen anında, online ortamda, elektronik ortamda bu işlemlerini yerine getirecek olan çok önemli bir çalışmayı tüketiciler lehine yapıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*