Bakan 'güzel haberler' bekliyor

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Tarihte ilk kez bir Türkiye Cumhurbaşkanı Rusya'ya resmi ziyaret gerçekleştirirken Ankara, Moskova'dan 'güzel haberler' bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den önce Moskova'ya gelerek temaslarına başlayan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, medya mensuplarına yaptığı açıklamada, "Rusya'nın bize vereceği bazı güzel haberler var." diye konuştu. Ancak Gül, sözünü ettiği 'güzel haberler' konusunda ayrıntı vermedi. Bakan Gül, somut bir anlaşmanın imzalanıp imzalanmayacağına yönelik bir soruyu cevaplandırırken, net bir anlaşmanın olmadığını ifade etti.

Akşam saatlerinde Moskova'ya gelen Gül, başka bir soru üzerine de İran'da gerçekleştirdiği temaslarında edindiği tüm izlenimleri Rusyalı meslektaşı Sergey Lavrov ile paylaşacağını belirtti. Abdullah Gül, Rusya'nın, İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunların halledilmesine yönelik çözüm paketinde önemli bir fonksiyonu sahip olduğunu belirtti.

Kıbrıs konusunu son 3 yıldan beri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ısrarla Rusya tarafına anlatmaya çalıştıklarını belirten Gül, Rusya'nın bu konudaki tavır değişikliğine dikkat çekti.

Gül, Moskova'da uyuşturucu trafiğinin önlenmesine yönelik kurulan 'Paris Paktı İnisiyatifi Bakanlar Toplantısı'na katılacak. 55 ülkenin üye olduğu paktın bakanları, Afganistan'daki uyuşturucu trafiğinin önlenmesine yönelik konuları tartışacak.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Sezer de Rusya'daki resmi ziyaretine yarın akşam başlıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin'de görüşecek olan Sezer, ayrıca parlamentonun alt kanadı Duma'yı ziyaret edecek. Sezer, Moskova'daki temaslarının ardından Cuma günü tarihi Sankt Petersburg kentine geçecek.

Meşhur Hermitaj Sarayı (Çar'ın kışlık sarayı) ve Petergof'u (yazlık sarayı) gezecek olan Sezer, ayrıca bayan vali Valentina Matviyenko ile de bir öğle yemeği yiyecek.

Somut anlaşmaların imzalanmasının beklenmediği ziyaret sırasında enerji transferi, petrol, ticari ve ekonomik konuların yanı sıra askeri teknik işbirliği konuları ele alınacak. Mavi Akım'a ikinci bir hat daha eklemek isteyen Rusya'nın Türkiye'de bazı yeni yatırımlar yapması isteği de söz konusu.

Rusya, Türkiye'ye silah satışı yapmak isteyen ülkelerin başında gelmesiyle dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious