Bakan Şahin açıkladı: Durum kötü!

Bakan Şahin açıkladı: Durum kötü!.9978
  • Giriş : 28.11.2008 / 09:23:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin,Türkiye'deki hakim ve savcı açığını açıkladı.İşte rakamlar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adlî vakaların artışı ve cezaevlerindeki mahkûm sayısının 90 binleri aşması, yargı mensuplarına ihtiyacı artırdı. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, şu anda 10 bin civarında olan hâkim ve savcı sayısına rağmen 3 bin 700 kişiye daha ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bu açığı sınav yaparak kapatmayı düşündüklerini anlatan Şahin, "550 hâkim ve savcı, 50 de idarî yargı olmak üzere 600 kişi alacağız. Önümüzdeki yıl yeni sınavlarla bu açığı büyük ölçüde kapatabileceğimizi düşünüyorum." dedi. Son dönemde Adli Tıp Kurumu'na yapılan eleştirilere de değinen Şahin, kadrolaşma iddialarına örneklerle cevap verdi. Bakan, kurulda görev yapanların eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay döneminde göreve gelen kişiler olduğunu ifade etti.

Son dönemde Adli Tıp Kurumu'na yapılan eleştirilere de değinen Şahin, resmi bir bilirkişi olan kurumun yılda 500 bini aşkın dosyaya baktığını belirtti.

Adalet Bakanı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle son yıllarda Adli Tıp Kurumu'muz yeni almış olduğu cihazlarla, yani bu konuda dünyada var olan ekipmanlarla kendisini donatarak, daha önce bir iki yılda elde edilmeyen raporları birkaç ayda elde eder hâle geldi. Kurumun bir yılda baktığı ve geri gönderdiği dosya sayısı yılda ortalama beş yüz bindir."

Kurulda görev yapanların eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay döneminde göreve gelen kişiler olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti: "Kurulda görev yapan hocalar, doçentler, profesörler ne zamandan beri bu kurulda görev yapıyor? Başında bulunan arkadaşımız 19 yıldır Adli Tıp'ta çalışıyor. 'Siz işte geldiniz, getirdiniz sokaktan bu adamları buraya. Yandaş kadrolaşma yaptınız, onlar da böyle raporlar veriyorlar' şeklinde bana göre uygun olmayan eleştiriler yapılıyor. Kurul üyelerinin çoğu Moğultay döneminde göreve gelmiş. Bunlara cevap vermek için söylüyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*