Bakan Şahin: AK Parti bu davayı haketmedi

Bakan Şahin: AK Parti bu davayı haketmedi.12242
  • Giriş : 03.08.2008 / 01:32:00
  • Güncelleme : 02.08.2008 / 23:37:51

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, AK Parti'nin sadece hizmetlerin odağı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Balıkesir Adalet Sarayı'nın açılış törenine katıldıktan sonra AK Parti Balıkesir İl Başkanlığı'nda partililerle buluşan Şahin, burada yaptığı konuşmada, AK Parti hakkında açılan kapatma davası ve Anayasa Mahkemesinin verdiği kararla ilgili olarak bugüne kadar herhangi bir değerlendirmede bulunmamaya özen gösterdiğini belirtti.

''Mahkeme kararını vermiştir ve Adalet ve Kalkınma Partisi yoluna devam etmektedir'' diyen Şahin, halkın AK Parti'ye sorunlarını çözmesi, hizmet etmesi ve Cumhuriyet kurulurken ortaya konulan çağdaş uygarlık hedefinin yakalanması için destek ve oy verdiğini söyledi.

''Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 6 yıllık iktidarı döneminde bir tek şey görülür, bir tek tespitte bulunulabilinir. Bu parti, sadece hizmetlerin odağı olmuştur'' diye konuşan Şahin, sadece başarılı hizmetleri icra etmiş olan bir parti ve iktidar olduklarını ifade ederek şöyle devam etti:

''Biz kendimizi biliyoruz. Niçin yola çıktığımızı, hangi niyetlerle siyaset yaptığımızı, hangi niyetlerle bu millete layık olmak için gayret ettiğimizi biz çok iyi biliyoruz.

Belirsizlik ortamı ortaya çıkaran bir 4.5 aylık dönem geçirdik. Keşke böyle bir dönemi Türkiye yaşamamış olsaydı. Ancak şu cümleyi söylerken kimse yadırgamasın; Adalet ve Kalkınma Partisi hiçbir zaman böyle bir davayı hak etmemiştir. Açılmış olan bir davaydı. Anayasa Mahkemesi bir karar verdi. Bu kararla ilgili birçok şey söylenebilir, değerlendirmeler yapılabilir. Hukukçular, akademisyenler yapacaktır. Partimizin yetkili organları ve yetkili kişileri de yapacaktır.''

Şahin, Adalet Bakanı olarak yargı organlarının kararlarıyla ilgili değerlendirme yapmamaya özen gösterdiğini ifade ederek, ''Çünkü Adalet Bakanı olarak yargı kurumlarımızla birlikte çalışıyoruz. Türk halkına yargı erki adı altında hizmet ediyoruz. O nedenle biz bu davaya ve sonunda açıklanmış olan karara katılacak değiliz. Mahkeme kararını vermiştir ve Adalet ve Kalkınma Partisi yoluna devam etmektedir. Hükümetimiz de büyük gayret ve azimle geceli gündüzlü milletimizin bize vermiş olduğu istikamette hizmetlerine devam edecektir. Daha yapacağımız çok iş var'' diye konuştu.

-HEDEF-

Türkiye'nin son 5 yıl içerisinde önemli mesafe aldığını ve bu süreçte geriye değil ileriye doğru gittiğini dile getiren Şahin, alınması gereken uzun bir mesafe daha bulunduğunu ve Türkiye'nin doğru yolda olduğunu kaydetti. Şahin, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin istikameti bellidir. Bu istikamet, çağdaş uygarlığı yakalama ve hatta onun önüne geçme hedefidir. Bu hedef, 85 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti kurulurken ortaya konulan hedeftir. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin de görevi bu hedefi milletimiz adına yakalamak için çaba sarf etmektir. Milletimiz bizi bu amaç ve niyetle işbaşına getirmiştir.''

Bakan Şahin, demokrasinin halkın beklentilerine uygun siyasetin sergileneceği bir rejimin adı olduğuna dikkati çekerek, ilkokulda öğrenim gördüğü dönemde Yurttaşlık Bilgisi derslerinden hatırladığı ve Atatürk ile bir asker arasında geçen diyaloğu partilileriyle paylaştı.

Cumhuriyetin kuruluşunun ardından Atatürk'ün Kastamonu'da koğuşları gezerken ''Bu memleketi kim kurtardı?'' diye soru yönelttiği bir Mehmetçiğin hiç düşünmeden ''Atatürk kurtardı komutanım'' karşılığını verdiğini, bunun üzerine Atatürk'ün başını iki yana sallayıp ''Bu millet kendi kendini kurtardı'' dediğini anımsatan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İşte biz Cumhuriyet kurulurken ortaya konulan hedefleri yakalamak için siyaset yapan bir iktidarız. O nedenle affedersiniz kimse öküzün altında buzağı aramasın, bu gayretin içerisinde olmasın. Bizim sadece halkımıza iş ve hizmet vereceksiniz. Bu zamana kadar böyle oldu, bundan sonra da böyle olacak. Alnımız açıktır. Herhangi bir suç işlemiş değiliz. Böyle bir niyet içerisinde hiçbir zaman olmadık. Bir süreç yaşandı ve bitti. Şimdi önümüze bakıyoruz. Bir davayla ve bir dava sonucu açıklanan kararla meşgul olacak değiliz. Bizim asıl gündemimiz ülkemizin sorunlarıdır, bu sorunları çözmektir, halkımıza hizmet etmektir.''

AK Parti İl Başkanı Adil Çelik'in Balıkesir'in simgelerinden kolonya hediye ettiği Şahin, Balıkesir'deki programının ardından vefat eden AK Parti Milletvekili Osman Yağmurdereli'nin cenaze törenine katılmak üzere İstanbul'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*