Bakan Şahin: Çeşme'deki camiyi kiraya vermedik

  • Giriş : 30.05.2007 / 23:01:00

Şahin, İzmir'in Çeşme ilçesinde bir caminin kiraya verildiğine ilişkin iddianın doğru olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İzmir'in Çeşme ilçesinde bir caminin kiraya verildiğine ilişkin iddianın doğru olmadığını söyledi.
TBMM Genel Kurulunda, mahalle ve çarşı bekçilerinin emniyet hizmetleri sınıfına geçirilmesini de öngören Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa Teklifinin görüşülmesine başlandı.
Teklifin içeriğiyle ilgili bilgi veren Mehmet Ali Şahin, mahalle ve çarşı bekçilerinin, yardımcı hizmetler sınıfından çıkarılarak emniyet sınıfına alınmasıyla ilgili ilk öneriyi, geçmişte kendisinin verdiğini belirtti.
CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek'in, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili yasa teklifinin görüşmelerine yaptığı konuşmada, ''Çeşme'de bir caminin kiraya verildiği'' yönündeki iddiasına yanıt veren Şahin, Çeşme'de kervansarayın restore edilmesi için kira ihalesine çıkıldığını, ihaleyi bir firmanın aldığını anlattı.
İhale ilanında belirtilen ada ve paftanın yanlış olduğuna işaret eden Şahin, ''Fark edilince bu maddi hata düzeltiliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, firmaya 'İhale geçerlidir, projeyi hazırlayıp işleme başlayın' diyor. Firma projeyi hazırlamıyor, sözleşme gereği kira da ödemiyor. Bunun üzerine, Vakıflar Genel Müdürlüğü, ihale ve kira aktini feshediyor'' dedi.
Şimşek'in ''Camiyi ihaleye çıkardınız'' dediğini hatırlatan Şahin, kervansarayın karşısında cami bulunduğunu, ada ve paftasının yanlış yazıldığını ve bu yanlışlığın daha sonra düzeltildiğini kaydetti.
Şahin, kervansarayın restorasyonu için ihaleye çıkılmayacağını, restorasyonu, Vakıflar Genel Müdürlüğünün yapacağını bildirdi.
Firmanın, daha önce Antalya'da da bazı ihalelere girdiğini ancak vecibelerini yerine getirmemesi nedeniyle 2 yıl ihale yasağı aldığını bildiren Şahin, ''Bu firma tarafından, Vakıflar Genel Müdürlüğünden intikam almak için sağa sola mektuplar yazılmıştır'' dedi.
Teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçildi.
Teklifin görüşmelerini, 81 ilden mahalle ve çarşı bekçileri de izliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious