Bakan Şahin: 'Geçmişimize sahip çıkıyoruz'

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Mehmet Ali Şahin, ''Geçmişine sahip çıkmayanın geleceği olmaz, biz geleceği olan bir milletiz, çünkü geçmişimize sahip çıkıyoruz'' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile birlikte Van'a gelen Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Gençlik Ve Spor il Müdürlüğüne bağlı tesis ve spor salonlarını inceleyerek Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Cintimar'dan bilgi aldı.

Şahin, daha sonra Van Kalesi'ndeki eski Van Şehri'nde bulunan ve restorasyonu devem eden Hüsrevpaşa Külliyesi'ni ziyaret ederek, Vali Özdemir Çakacak ve proje mimarı Şahabettin Öztürk'ten bilgi aldı.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Şahin, Van'a yaptığı gezinin kendisi için son derece yararlı olduğunu, Van'daki spor tesislerini yerinde inceleme imkanı bulduğunu belirtti.

Tesislere sahip olmanın önemli olduğunu ancak bundan daha önemlisinin tesislerin kullanılır durumda olması gerektiğine değinen Şahin, ''Özellikle gençlerimizin bu tesislerden yararlanıyor olması gerekiyor. Gezdiğim yerlerde gençlerimiz, çocuklarımızın, yetkili öğretmenler nezaretinde çalıştıklarını gördüm. Bundan da memnuniyet duydum'' dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün hizmet alanına giren vakıf eserleri ile ilgili Van'ın çok önemli bir yerde olduğunu ifade eden Şahin, şunları söyledi:

''1915'li yıllarda yakılıp yıkılan eski Van'dan elimizde kalan tarihi eserler yeniden restore ediliyor. Burası Hüsrevpaşa Külliyesi içerisindeki Hüsrevpaşa Camisi. Adını tüm dünyaya duyurmuş olan ve şaheserleriyle herkesin takdir ettiği Mimar Sinan'ın bir eseridir burası. Bir kaç ay içerisinde aslına uygun olarak restore edilecek. Ama bununla iş bitmiyor. Külliye içerisinde ayağa kaldırılması gereken başka anıt eserlerimiz de var. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak bunlarla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Bittikten sonra inşallah bunlarla ilgili yapım çalışmaları da başlar. Bu eser gibi diğer eserlerde ortaya çıkmış olur. Bu bizim geçmişimize, tarihimize ve ecdadımıza bir şükran borcudur. Bunu yerine getirmek durumundayız. Geçmişine sahip çıkmayanın geleceği olmaz. Biz geleceği olan bir milletiz, çünkü geçmişimize sahip çıkıyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious