Bakan Şahin OHAL'i değerlendirdi

Bakan Şahin OHAL'i değerlendirdi.7760
  • Giriş : 07.10.2008 / 22:30:00

Adalet Bakanı Şahin, güvenlik güçlerinin istediği düzenlemelere ilişkin Adalet Bakanlığı öncülüğünde teknik üç çalışma yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ''Türkiye özgürlük ve güvenlik arasında tercih yapmak durumunda değildir. Hem özgürlüğümüzü hem de güvenliğimizi birlikte değerlendirmek ve her ikisinden de geri adım atmamak mecburiyetindeyiz'' dedi.

Zafer Çarşısı'nda Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Ceza İnfaz Kurumları Ürün ve El Sanatları Sergisi'nin açılışını yapan Şahin, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şahin, terörle mücadele eden güvenlik güçleri ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin 1 yıl önce Terörle Mücadele Yasası, Polis Vazife ve Selahiyet Yasası, Ceza Muhakemesi Yasası'nda bazı düzenleme taleplerinin bulunduğunu anımsatarak, bu taleplere ilişkin Adalet Bakanlığı öncülüğünde teknik üç çalışma yapıldığını söyledi. Bu çalışmalarda taleplerin, Anayasa ve uluslararası anlaşmalar göz önünde bulundurularak değerlendirildiğini ve iki talep üzerinde mutabakat sağlandığını belirten Şahin, çalışmaların Kasımda da devam edeceğini, mutabakat sağlanan maddelere ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılıp yapılmayacağına ise henüz karar verilmediğini söyledi.

Şahin, ''Türkiye özgürlük ve güvenlik arasında tercih yapmak durumunda değildir. Hem özgürlüğümüzü hem de güvenliğimizi birlikte değerlendirmek ve her ikisinden de geri adım atmamak mecburiyetindeyiz. Türkiye'ye yakışan budur. Türkiye'nin gittiği istikamet bu yönde bir istikamettir. Teknik çalışmaları yürüten arkadaşlar ve yasal düzenlemeyi yapacak heyetler de bu hususları göz önünde bulunduruyor'' diye konuştu.

Bakan Şahin, ''yasal düzenlemelerde Jandarma güçlerinin sorumluluk alanının daraltılacağı yönünde yorumlar yapıldığı'' ifade edilerek, ''bunun güvenlik zafiyetine yol açıp açmayacağının'' sorulması üzerine, ''Jandarmanın sorumluluk alanını daraltacak bir düzenleme Bakanlar Kurulu gündemine gelmedi, belki bir düşünce safhasındadır'' dedi.

Almanya'da karara bağlanan Deniz Feneri davasıyla ilgili soruları da yanıtlayan Şahin, davaya ilişkin Türkiye'deki soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Alman Mahkemesine ulaştırılmak üzere taleplerinin Adalet Bakanlığına geldiğini, bakanlığın da bu talepleri Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosluğu aracılığıyla Alman Mahkemesine ilettiğini anımsattı. Şahin, taleplerin ne olduğunun sorulması üzerine, ''Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ne talep ettiyse, o talepler Almanya'nın ilgili mercilerine iletildi'' diye konuştu.

Şahin, başka bir soruyu yanıtlarken, ceza infaz kurumu çalışanlarının özlük hakları ve maaşlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*