Bakan Şahin: Yargıyı rahat bırakın

Bakan Şahin: Yargıyı rahat bırakın.12242
  • Giriş : 25.07.2008 / 12:34:00

Adalet Bakanı Şahin, yargı mensuplarının tartışma ortamında bulunmasını doğru bulmadığını ifade ederek, ''Yargıyı ve yargı mensuplarımızı rahat bırakın'' dedi, Savcı Öz'le ilgili şikayetleri yorumladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanlığı ek binasında düzenlenen Yargıtay ve Danıştay üyeliklerine yeni seçilen üyelerin mazbata alma ve cübbe giyme töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şahin, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkındaki şikayetlere ilişkin soruşturma açılmasına izin verilip verilmediğinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

''Bakanlığımıza zaman zaman, Türkiye'nin her yerinde görev yapan hakim ve savcı arkadaşlarımızla ilgili şikayet dilekçesi gelir. Bunları Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne göndeririz. Genel Müdürlüğümüz bu şikayet dilekçeleriyle ilgili yasa ve yönetmeliklerin öngördüğü işlemleri yaparlar. Ancak, bu normal bir süreçtir. Şu süreçte önemli sorumluluklar üstlenmiş ve geceli gündüzlü çalışan hakim ve savcı arkadaşlarımızı rahat bırakmamız gerekir. Onlar tabi oldukları ve uygulamak zorunda oldukları yasaları her türlü baskıdan uzak şekilde uygulayabilmelidirler. İçinden geçtiğimiz şu dönemde, yargı mensuplarının hep tartışma ortamında bulunmasını doğru bulmuyorum. Yargıyı ve yargı mensuplarımızı rahat bırakın.''

Şahin, şikayet dilekçeleriyle ilgili yasaların öngördüğü uygulamaların yapıldığını ifade ederek, ''İsmini zikretmeden söylüyorum. Günde 10 bine yakın hakim ve savcı arkadaşımızla ilgili onlarca buna benzer şikayetler gelir. Bunlarla ilgili hangi prosedür uygulanıyorsa herkes için aynı prosedür uygulanır'' diye konuştu.

Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkındaki bütün şikayet dilekçelerinin Ceza İşleri Genel Müdürlüğünde olduğunu ifade eden Şahin, ''Yasa ve yönetmelikler gereği yapılması gerekenler yapılacaktır. Bir yargı mensubunun üstüne odaklanarak bir uygulamayı bana sorarsanız, bir şahıs belirterek buna cevap vermem doğru olmaz'' dedi.

Şikayetlere ilişkin soruşturma açılması için ''Bakan oluru'' verilip verilmediğinin sorulması üzerine de Şahin, ''Şu anda şikayetler, ilgili genel müdürlüğün önündedir. Benim onayıma sunulma noktasına gelmişse sunulur ve gereken yapılır'' yanıtını verdi.

-KUDDUSİ OKKIR'IN ÖLÜMÜNE İLİŞKİN İNCELEME-

Bakan Şahin, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu sırada hayatını kaybeden Kuddusi Okkır'a ilişkin incelemenin ne durumda olduğunun sorulması üzerine, geniş çaplı araştırma ve soruşturma yapılması istendiği için görevlendirilen müfettişlerin raporlarının henüz gelmediğini, rapor kendisine ulaştığında kamuoyuyla paylaşacağını söyledi.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga'nın görevden alındığı yönündeki iddialara ilişkin soruları yanıtlayan Şahin, Kasırga'nın ''kendi isteğiyle, kendi arzusuyla'' bir görev değişikliği talebinde bulunduğunu söyledi. Kasırga'nın şu anda ''Adalet Bakanlığı Yüksek Müşavirliği'' kadrosuna atandığını kaydeden Şahin, Başbakanlığın dün gönderdiği yazıyla ''Başbakanlık Baş Danışmanlığı''na atandığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*