Bakan Şahin'den İngiltere'ye sitem

Bakan Şahin'den İngiltere'ye sitem.10447
  • Giriş : 23.11.2007 / 13:49:00

Şahin, İngiltere'den bazı sanıkların iadelerini istemelerine rağmen bu konuda bir ilerleme olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Şahin, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'da bulunan İngiltere Adalet Bakanı Jack Straw ile makamında görüştü. Bakan Straw, görüşmede yaptığı konuşmada, İngiltere'de adalet sisteminde Türkiye'ye model olabilecek birçok uygulamanın olduğu gibi Türkiye'de de kendileri için örnek teşkil eden projelerin bulunduğunu ifade etti.

Straw, özellikle Türkiye'deki elektronik adalet ağını incelediğini ve hayranlık duyduğunu belirterek, İngiliz Adalet Bakanlığı yetkililerinin Türk yetkililerinden bu konuda bilgi aldığını kaydetti. Bakan Şahin ise, Straw'ın İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemlerde Türkiye'nin AB sürecine samimi ve gayretli destekleri olduğunu hatırlatarak, meslektaşıyla Adalet Bakanlığı döneminde de üst düzey ilişkiler kurmayı hedeflediklerini bildirdi.

Şahin, bir soru üzerine, Türkiye ile İngiltere arasında suçluların iadesi konusunda sıkıntıların yaşandığını ifade ederek, iki ülke bakanlık yetkililerinin üst düzeyde ciddi çalışmalar yaptığını söyledi. Şahin, "İngiltere ve Türkiye arasında suçluların iadesi konusu biraz ağır işliyor. Bunu biraz hızlandırmamız gerekiyor" dedi. Straw ise Türkiye'den kaçan ve Türkiye'de aranan suçluların İngiltere'den iade edilmesi konusunda yaşanan sıkıntıların aşılması için gerekli çalışmaların yapılacağını bildirdi.
Meslektaşını uğurladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Şahin, bölücü terör örgütü yöneticilerinden Cemil Bayık ve Murat Karayılan'ın yakalandığına ilişkin kendisine ulaşan bir bilginin bulunmadığını anlattı. Suçluların iadesi konusunda yaşanan sıkıntılara tekrar değinen Bakan Şahin, "Ülkeler arasında suçluların iadesi konusunda anlaşmalar vardır. İngiltere'den ülkelerindeki bazı sanıkların Türkiye'ye iade edilmesini talep ettik. Ama uzun süredir suçluların iadesi konusunda bir ilerleme kaydedilemedi.

Bu konuda Türkiye'den değil İngiltere'den kaynaklanan bazı sıkıntılar yaşanıyor" diye konuştu.

Bakan Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesinin sağlık sorunları yaşadığını medyadan öğrendiğini belirterek, "Biraz sonra Sayın Başbakan'ı arayıp hem geçmiş olsun dileklerimi ileteceğim, hem de annesinin sağlık durumu hakkında bilgi alacağım" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious