Bakan Şahin'den İsrail'e veryansın

Bakan Şahin'den İsrail'e veryansın .12242
  • Giriş : 04.01.2009 / 08:00:00
  • Güncelleme : 04.01.2009 / 09:08:22

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ''Dünyadaki küresel terörün en büyük tahrikçisi İsrail'dir. İsrail'in bu tahrikleri sürdükçe terörle mücadelede başarılı olmak mümkün değildir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Şahin, Antalya'nın Manavgat ilçesinde belediye başkan aday adaylarının tanıtım toplantısına katıldı.

Şahin, burada yaptığı konuşmada, 2008 yılının, yeni yıla birçok problem bıraktığını, bunlardan en önemlilerinin küresel ekonomik kriz ile İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları olduğunu söyledi.

İsrail'in saldırıları nedeniyle dünyanın gözü önünde Filistin kanı aktığını, Filistinlilerin yıllardır kendi topraklarında özgür yaşama mücadelesi verdiklerini vurgulayan Bakan Şahin, ''Filistinlilerin bu mücadeleleri hep İsrailliler tarafından susturulmak istendi. Öyle bir susturma girişimi ki bu vahşet, katliam kelimesi hafif kalıyor. Masum insanlar, çocuk ve kadınların üstüne gece yarısı bomba yağıyor'' dedi.

Filistin halkının rahata ve özgürlüğüne kavuşmadan Orta Doğu'da barışın gelmeyeceğini, Filistin halkının esenliğe kavuşmadan, İsrail'in de esenliğe kavuşamayacağını ifade eden Şahin, şöyle devam etti:

''Kan, kanı getiriyor. İsrail'in en büyük destekçisi ABD güya küresel terörle mücadele ediyor. Güya Afganistan'a, Irak'a bunun için geldi. Dünyadaki küresel terörün en büyük tahrikçisi İsrail'dir. İsrail'in bu tahrikleri sürdükçe terörle mücadelede başarılı olmak mümkün değildir. Başta BM ve diğer ülkeler bir araya gelmelidir. Orta Doğu'da kan durmalıdır.''

İsrail'in neden olduğu bu vahşet karşısında eli kolu bağlı olmayan ülkelerin başında Türkiye'nin, liderlerin başında da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geliğini ifade eden Şahin, ''Genel başkanımız soruna çözüm için oradan oraya koşuyor. Tarihin sorumlulukları bize bunu yüklüyor. Duyarlı olmak asli görevimizdir'' diye konuştu.

EKONOMİK KRİZ

Dünyanın yeni yılda devraldığı sorunlardan birinin de küresel ekonomik kriz olduğunu ifade eden Şahin, Türkiye'nin, bir çok ülkenin aksine uygulanan politikalar sayesinde finans ve bankacılık sektöründe ciddi sorunlar yaşamadığını dile getirdi. Şahin, şunları söyledi:

''Bu krizde bankacılık sektörü açısından çok önemli bir sınav verildi. Küresel krizde bankalarına kaynak aktarılmayan tek ülke Türkiye'dir. Hiç bir bankaya el konmadı, hiçbiri batmadı. Biz geçmişte yaşadığımız sıkıntı ve krizlerden dersler çıkardık. Denetim mekanizması getirdik ve kuralları uyguladık. Başı öne eğik iktidar olmadık, bunun için oy istemedik. Tüm sektörlerimizi krizden en az zararla kurtarmak için elimizden geleni çabayı sürdürüyoruz. Reel sektörün de krizden etkilenmemesi için üstümüze düşeni yapacağız. Bu yılın sonuna doğru Türkiye bu krizi geride bırakacaktır. Bir takım rahatlatıcı tedbirler alarak bu sorunları geride bırakacağız.''

BAYKAL'IN SÖZLERİ

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, CHP Genel Merkezi'nde bulunan dinleme cihazıyla ilgili ''polise güvenmediği için başvurmadıkları'' yönünde beyanat verdiğini hatırlatan Şahin, bu açıklamanın kendisini üzdüğünü söyledi.

Polis teşkilatının eğitim kalitesinin artırıldığını, insan psikolojini bilen memurların özveriyle görev yaptığını kaydeden Şahin, şunları kaydetti:

''Sayın Baykal, dün bir televizyon kanalında (Ben, Türk polisine güvenmiyorum) buyurmuşlar. Bunu sürçü lisan halinde söylemiş olmasını temenni ediyorum. Bu ülkenin emniyet güçleri, jandarması, ordusu her hangi başka bir ülkenin değil, bu milletin güvenlik mensuplarıdır. Bu milletin polisine değil de kimin polisine güveneceksiniz? Siz ana muhalefet parti liderisiniz. Ana muhalefet partileri demokrasilerde muhtemel iktidar adayıdır. Peki siz seçim olur da bir gün iktidara gelirseniz güvenmediğiniz bu polislerle nasıl çalışacaksınız? Bu çok talihsiz bir beyanattır. Sayın Baykal'ın sözleri ümit ediyorum ki sürçü lisan olmuştur. Biz polisimize, güvenlik güçlerimize güveniyoruz. Onlar geceli gündüzlü çalışıp, gerekirse şehit, gerekirse gazi oluyorlar. Onlara minnet borçluyuz.''

Bakan Şahin, konuşmasının ardından partiye katılanlara rozet taktı ve Manavgat ilçe ve belediye başkan aday adaylarıyla fotoğraf çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*