Bakan Şahin'den "Marco" davasına "Fehriye Erdallı" yanıt

  • Giriş : 29.06.2007 / 17:48:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'den "Marco" davasına yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Antalya’da 13 yaşındaki İngiliz kızına cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla hakkında açılan dava sonucu tutuklanan Alman genciyle ilgili olarak, "Bağımsız yargı sonunda bir karar verecektir.
Bunu büyütmeyi biraz siyasi bir tavır olarak değerlendiriyorum" dedi.
Şahin, Antalya’daki evinin çıkışında Alman hükümetinin serbest bırakılmasını talep ettiği 17 yaşındaki Alman gençle ilgili, sorularını yanıtladı. Konuyla ilgili Türkiye aleyhine yapılan yorumları doğru bulmadığını belirten Şahin, "Her ülkede yasalar vardır, kurallar vardır. O ülkenin, bu kurallarını uygulayan bağımsız yargı organları vardır. Siyasi otorite yargı organlarına karışamaz, müdahale edemez, talimat, emir veremez" diye konuştu.
Almanya, Hollanda ve diğer Avrupa ülkelerinde sürecin böyle işlediğini vurgulayan Şahin, "Türkiye’de de böyledir. Nitekim AB’ye giriş sürecinde müzakere başlatma hakkı elde eden Türkiye de Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirmiş bir ülkedir" diye konuştu.
Türkiye’nin Avrupa ile aynı standartlara sahip olduğunu belirten Şahin, ortada bir suç isnadının söz konusu olduğunu, bağımsız yargının sonunda bir karar vereceğini, bunu büyütmeyi biraz siyasi bir tavır olarak değerlendirdiğini söyledi.

"AYNAYA BAKSINLAR"
Türkiye’nin de Avrupa ülkelerinden zaman zaman bazı suçluların iadesini istediğine dikkati çeken Şahin, şöyle konuştu:
"Sabancı suikastine katılan Fehriye Erdal ile ilgili nasıl ki onlar (Burada yargı bağımsızdır. Biz siyasi otorite olarak onlara karışamayız)
diyorlarsa aynı şeyi bizim içinde düşünmeleri gerekir. Aksi halde yapılan yorumlar sadece siyasi tavırlardır" diye konuştu. Şahin, Alman basınının Antalya’daki cezaevi önünde sürekli yayın yapmasının hatırlatılması üzerine de, "(Türkiye’de Ermenilere soykırım yapılmamıştır) demeyi cezalandıran Avrupa, lütfen önce aynaya kendisi bir baksın" dedi.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ
Bu arada, Altınkum’daki semt pazarını gezen Şahin, vatandaşlarla sohbet etti. Şahin, gazetecilerin kamuda çalışan yaklaşık 320 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılmasıyla ilgili soruları üzerine, "İşçi arkadaşlarımız son derece memnun olmuşlar. Onların beklentilerine çok yakın bir rakam verdik" diye konuştu.
Toplu iş sözleşmesinin imzalanmış olmasından çok büyük mutluluk duyduğunu belirten Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:
"Yasa gereği memurların toplu sözleşmeleri de seçimden sonraya kaldı.
İktidarımız devam edecek olursa, onlarla da masaya oturacağım. Onların beklentilerini karşılayacak şekilde, onlara cevap vereceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious