Bakan Şahin'den zam uyarısı

  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Şahin, 'Kimse, inşaat sektörü gelişti diye zam yapmasın' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet olarak yatırımı canlandırmanın yolunun inşaat sektöründen geçtiğini düşündüklerini belirten Şahin, bu kalkınmanın da gerçekleştiğini ifade etti. Kimsenin sektör gelişti diye zam yapmaya kalkmamasını isteyen Şahin, "Bu, bindiğiniz dalı kesmektir" dedi.
TMSF tarafından el konulan Göltaş A.Ş'nin tamamlanan kapasite artış yatırımının açılışı yapıldı. Açılışa Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Isparta Valisi Şemsettin Uzun, Isparta Milletvekilleri Recep Özel, Emin Bilgiç, Göltaş Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Nalçacı, Genel Koordinatör Aslan Yaman'ın yanı sıra çok sayıda hissedar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan ve şirketin geldiği noktayı anlatan Göltaş A.Ş Genel Koordinatörü Aslan Yaman, şirketin Türkiye'deki en büyük klinker kapasitesine sahip 13'üncü tesis olduğunu belirtti. Göltaş'ın aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası 500 büyük şirket sıralamasında 338'inci büyük sanayi kuruluşu olarak yer aldığını aktaran Yaman, gerçekleştirilen yatırımlar sayesinde en büyük klinker kapasitesine sahip 5'inci tesis olacaklarını söyledi.

TMSF'nin yönetiminde olan şirket 2005 yılı içerisinde 59 bin 791 YTL ile en çok karı gerçekleştirdi. 2005 yılında 130 milyon YTL ciro yapan ve 15 milyon 130 YTL vergi ödeyen şirket en çok vergi ödeyen 70 kuruluş arasına girdi. Alınan bu sonuçlar şirketin hisse performanslarına da yansıdı ve 6 ay içerisinde de 4 misline yakın değer artışı kaydetti. Açılışı gerçekleştirilen ve 33 milyon Euro'ya mal olan yatırımlar için hiçbir kredi kuruluşundan kredi kullanılmadığını vurgulayan Yaman, "Yatırımlarımızın tamamlanması ve 2006 yılının ikinci yarısından itibaren tam kapasite devreye girmesi ile hiç şüphe yok ki Göltaş'ın gücüne güç katılmış olacaktır. Bu yatırımlarımızla ciromuz yaklaşık olarak 60 milyon YTL daha yukarıda gerçekleşecektir" dedi.

Daha sonra konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Nalçacı da, açılışın olumlu sonuçlar doğuracağına işaret etti. Geçen sene inşaat sektöründe beklenen büyümenin yüzde 8 olduğunu, fakat bu büyümenin yüzde 21'e çıktığını hatırlatan Nalçacı, şirket için yapılan yatırımların kendini 3 yıl sonra amorti edeceğini söyledi. Nalçacı, yeni yatırımlarla demiryolu imkanlarının da kullanılarak çimento sevkiyatının yapılacağını duyurdu.

Tesisin sürekli kendini yenilediğini vurgulayan Isparta Valisi Şemsettin Uzun da, mutlaka satışının gerçekleştirilmesi gerektiğine değindi. Uzun, satışın Ispartalıya yapılmasının daha doğru olacağını niteledi.

Milli futbolcu Ümit Davala'nın nikah törenine katılmak üzere İzmir'e gitmek üzere yola çıkan ve Isparta'daki açılışa katılan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin de, inşaat sektörünün en hızla gelişen sektör olduğunun üzerinde durdu. Hükümet olarak da yatırımdaki canlanmanın inşaat sektörünü ayakta tutarak gerçekleşeceğini düşündüklerinin üzerinde önemle duran Şahin, vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olduğunu söyledi. Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olduğunu aktaran Şahin, bu sayede de çimento fabrikalarının da kapasiteyi arttırdığını ifade etti. İnşaat sektörü canlandı diye üreticiyi, gereğinin üzerinde zam yapmaması konusunda uyaran Şahin, "Üretici kesinlikle ürünlere gerektiğinin üzerinde zam yapmasın. Bu bindiğiniz dalı kesmektir. Böylece maliyet yükselir ve sektör geriye doğru yol alır. Herkes hesabını kitabını şahsi menfaatlere göre yapmasın" diye konuştu.

Kendisi ve partisinin sektörün kalkınacağına inandıklarını açıklayan Şahin, iktidarları döneminde hiçbir bankaya el konulmadığını bunun da aldıkları tedbir sayesinde olduğunu aktardı. Şahin, ayrıca hükümet olarak kişi başına düşen milli gelirin 10 bin dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Isparta'ya Temmuz ayında tekrar geleceğini ifade eden Şahin, 2007 yılında Isparta'ya yakışır bir spor salonunu faaliyete sokacaklarının sözünü verdi. Konuşmasının ardından açılışı gerçekleştiren Şahin Isparta'ya özgü et yemeğinden tattı. Çocuklarla bir süre sohbet eden Bakan Şahin, daha sonra milli futbolcu Ümit Davala'nın nikah törenine katılmak üzere İzmir'e hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious