Bakan Şener, Demirel'e cevap verdi

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeni cumhurbaşkanını yeni Meclis'in seçmesi şeklindeki açıklamalarına, Demirel'in "Konuşan Türkiye" sözüyle karşılık verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balıkesir Sanayi Odası (BSO) tarafından düzenlenen 2005 yılı gelirleri üzerinden yüksek düzeyde vergi ödeyen ve ihracat yapan işadamlarının ödüllendirileceği törene katılmak için Balıkesir'e gelen Bakan Şener, valiliği ziyaret ederek Vali Selahattin Hatipoğlu'ndan şehir hakkında brifing aldı. Daha sonra partisinin il başkanlığına geçen Şener, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Demirel'in cumhurbaşkanlığı seçimi hakkındaki fikirleri sorulan Şener, "O da bir görüş. Kendisinin bir sözü vardı, 'Konuşan Türkiye' derdi." dedi.

Demokratik bir ülkede temel hak ve özgürlüklerin güvence altında bulunduğu bir ülkede konuşmak, tartışmak, aykırı düşünce ve fikirleri kamuoyunun bilgisine sunmanın ülke açısından zenginlik olduğunu belirten Şener, ülkenin düşünce ikliminin genişlemesi ve zenginleşmesi açısından da bir fırsat olduğunu ve farklı yaklaşımlar değişik değerlendirmeler olacağını ifade etti. Kendisinin bu meclisin cumhurbaşkanını seçeceğini düşündüğünü kaydeden Bakan Şener, bunun hukuk devleti ilkelerine, anayasaya, yasalara uygun olduğunu belirterek, "Önemli olan da hukukun kuralları içerisinde süreçleri tamamlamaktır." dedi.

2007 yılında Cumhurbaşkanlığı ve genel milletvekili seçimi olmak üzere 2 seçim olacağını belirten Bakan Şener, "Her iki seçimin de başarıyla, sükunetle ülke ihtiyaçlarına uygun olarak gerçekleşeceğine duyduğum inancı ifade ederim." şeklinde konuştu.

CHP'nin gündeme getirdiği 'sine-i millete döneriz' konusuyla başlayan Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmaları hakkında yorumları sorulan Başbakan Yardımcısı, çok fazla derin mevzualara girildiği zaman işin içerisinden çıkılamayacağını vurguladı. Bugünlerde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tartışılmasını istemediklerini ifade eden Şener, seçimlere daha 4- 5 ay olduğunu belirterek, "Bu kadar erken tartışmaya başlarsak 4- 5 ayı tamamlayana kadar ne tartışacağımızı şaşırmaya da başlarız, tartışacak bir şey de bulamayız. Onun için vakti geldiğinde tartışmaya başlarsak daha sağlıklı sonuçlar alırız diye düşünüyorum. Bununla birlikte bu söylemiş olduklarım bile haber haline geliyor ve tartışılmaya başlıyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious