Bakan Şener; 'Gelişmeleri takip ediyoruz'

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye'ye doğrudan yabancı sermaye ilgisinin önemli boyutlarda olduğunu ve bunun sürdüğünü belirterek, bununu önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şener, Finansbank ve Tekfenbank'ın satışıyla ilgili olarak, ''Her iki bankayla da ilgili olarak işlemler için BDDK'ya müracaat yapılması gerekiyor. Şu ana kadar herhangi bir müracaat yapılmış değil. Ama taraflar arasındaki anlaşmaları biz de takip ediyoruz'' dedi.
Doğan Yayın Holding tarafından düzenlenen, ''Kurumsal Yönetimde Trendleri Konuşmak'' başlıklı toplantı sonrası basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Bakan Şener, Türkiye'de sağlanmış olan siyasi ve ekonomik istikrar ve AB sürecinin yoğun miktarda yabancı sermayenin Türkiye'ye gelmesini sağladığını belirtti. Bu durumun Türkiye için son derece olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Şener, çok farklı değişik sektörlere yabancı ilgisinin arttığını söyledi.

Bankacılık sektöründe de yoğun bir yabancı ilgisi olduğunu anlatan Şener, "Daha önce Finansbank NBG tarafından talep edilen bir banka olmuştu. Bu son günlerde de Tekfenbank üzerinde yine bir Yunan bankacılık grubunun ilgisi söz konusudur. Her iki bankayla da ilgili olarak, işlemler için BDDK'ya müracatın yapılması gerekiyor" diye konuştu.

Şu ana kadar herhangi bir müracaatın yapılmadığını bildiren Şener, taraflar arasındaki anlaşmaları takip ettiklerini kaydetti. Şener, şöyle devam etti; "Bu ne anlama gelir. Bu Türkiye'ye doğrudan yabancı sermaye ilgisinin önemli boyutlarda olduğunu ve bunun sürdüğünü gösterir. Bu önemli bir gelişmedir. Çünkü küreselleşmenin bugün ulaştığı düzey boyutuyla artık ülkelerin küresel dünyada işbirliğinin nasıl geliştirdiği sorgulanmalıdır. Yani düşmanlıkların değil dostlukların arttırılmasıdır. Başarının anahtarı işbirliği anlaşmalarının gelişmesiyle doğru orantılıdır."


'DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM TEK TARAFLI DEĞİL'

Doğrudan yabancı yatırım anlaşmalarının tek taraflı bir niteliğe sahip olmadığını vurgulayan Şener, ''Bir yandan yabancı ülkelerdeki sermaye gelir sizin ülkenizde yatırımlar yapar veya ülkenizdeki mevcut yatırımları satın alır, ortaklıklar kurar. Ama aynı zamanda sizin ülkenizin sermaye grupları da yabancı ülkelerde yatırım yapabilir, yabancı ülkelerde işbirliklerini geliştirebilir. Yani iki yönlü işleyen bir mekanizmadır. Türkiye'den dışarıya giden doğrudan yatırım miktarlarına bakıyoruz. 2003 yılında 499 milyon dolar olmuştur, 2004 yılında 859 milyon dolarlık bir sermaye Türkiye'den dış ülkelere yapılan yatırım olarak ortaya çıkmıştır. 2005 yılında ise bu rakam 1 milyar doları aşmıştır" şeklinde konuştu.

Şener, Tekfenbank için teklif edilen fiyata ilişkin bir soru üzerine de, konuyu fiyat bazında incelemediklerini belirterek, ''Genel eğilime uygun olarak şunu söyleyebiliriz; sektör Türkiye'de sağlıklı bir zemindedir. Bankacılık sektörü sağlıklı bir döneme girmiştir'' dedi.

Abdüllatif Şener, cari açığa ilişkin bir soru üzerine, ''Gidişe ve gelişmelere baktığımızda şu anda öngörülerimizde herhangi bir değişiklik düşünmüyoruz'' dedi.

Doğrudan ve uzun vadeli sermaye girişinin 25 milyar doları bulduğunu aktaran Şener, bu trendin 2006'da daha da

iyileşmiş olarak devam ettiğine işaret etti. Yılın ilk iki ayında 13 milyar doların üzerinde sermaye girişi gerçekliştiğine kaydeden Şener, bunun yüzde 75'inin doğrudan yatırım ve uzun vadeli sermaye girişi olduğunu bildirdi.

Bakan Şener, ayrıca, yıl sonu itibariyla yüzde 5 enflasyon hedefi bulunduğunu hatırlatarak, ''Bu hedef gerçekleştirilebilecek bir hedeftir. 2006'da enflasyon hedeflemesi uygulanmaktadır. Hükümetimiz mali politikalara dikkat etmektedir. Mali disipline uygun olarak bütçe dengelerini kurmuştur ve uygulamaktadır. Dolayısıyla yıl sonu itibariyle hedef aralığı da dikkate alınmak suretiyle 2005 yılı hedefimizin gerçekleşeceğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

İsdihdamla ilgili bir soru üzerine ise Bakan Şener, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılmasına ilişkin olarak, konunun 2007 yılı bütçesinde dikkate alınabileceğini söyledi.

Bu arada Şener, Bakan Kürşad Tüzmen hakkında soruşturma açılması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin sorulara ise cevap vermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious