Bakan Şener İslam ülkelerini eleştirdi

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, kendi aralarındaki ticaret hacminin az olmasından dolayı İslam ülkelerini eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şener bir ülkenin komşuları ile ticaret yaparak gelişebileceğini ifade ederek, "Dünyada 9 trilyon dolarlık bir ticaret hacmi olmasına rağmen İslam Konferansı Örgütü'ne üye ülkelerin kendi aralarında yaptıkları 100 milyar dolarlık ticaretle yetinmelerinin kabul edilemeyeceğini" söyledi.

Suriye'nin ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Derdari'nin daveti üzerine Suriye'ye kalabalık bir heyetle ziyaret gerçekleştiren Devlet Bakanı Şener, Suriye'deki temaslarını sürdürüyor. İki ülke arasında yapılan ekonomik ve ticaret işbirliği anlaşmasını münasebetiyle bir program gerçekleştirildi. Düzenlenen program anlaşmaya Türk heyeti adına Bakan Şener Suriye adına ise Bakan Derdariy imza attı. Yapılan imza törenin ardından her iki bakan açıklamalarda bulundu.

Yapılan ziyaretle ilgili bilgi veren Bakan Şener iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde yapılacak çalışmaların değerlendirildiğini belirtti. Şener, Türkiye ve Suriye arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi maksadıyla son yıllarda başlatılan çalışmalara yeni bir ivme kazandırmak düşüncesiyle bu ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade ederek "Bu görüşmelerle iki ülke arasındaki ekonomik konular tüm yönleriyle masaya yatırıldı. Bu ziyaret son dönemde gelişen Suriye Türkiye ilişkilerini yeniden bir hız kazandıracaktır." diye konuştu.

Şener, ziyaretini "Önemli bir zamanda önemli görüşmeler yapıldı." şeklinde değerlendirerek, "İki ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girecektir. Dostum Derdariy'nin dediği gibi bu sadece Serbest Ticaret Anlaşması değil iki ülke arasındaki bir ortaklıktır. Artık bundan sonraki süreçte bir taraftan kurumsal düzenlemeler yapılırken diğer taraftan iş adamlarımız bir rahatlıkla araya geleceler. İki ülke bilgi ve iş birikimini bir araya getirmek suretiyle ekonomik gelişmelerini sağlayacaklardır. Hiçbir ülke ticareti kendi içinde yaparak kendi aklı ve birikimiyle yetinerek dünyanın güçlü ülkesi olamaz. Dünyada var olan bilgi birikimini yakalayarak iş birliği ile dünyanın güçlü ülkesi olabiliriz." diye konuştu.

İslam Konferansı Örgütü'ne üye ülkelerin kendi aralarındaki ticaretin yetersiz olduğunu kaydeden Şener; "9 trilyon dolar dünya ticareti varken İKÖ ülkelerinin kendi aralarında 100 milyar dolar ticaretle yetinmeleri kabul edilemez. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin hangisine bakarsanız bakın komşuları ile ticareti geliştirerek ekonomilerini büyüttüğünü görürsünüz. Komşularıyla ticaret yapamayan ülkelerin diğer ülkelerle ticaret yapması mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

Diğer ülkelere Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkileri örnek gösteren Şener, "Komşular olarak biz Türkiye ve Suriye olarak en iyi ticareti yaparız. Türkiye ve Suriyeli işadamları her ülkeden işadamından çok biriyle çalışmaya ve iş yapmaya adaydırlar. Önümüzdeki yıllarda milyar dolarlarla ifade edilen ticaret hacmimizle milyar dolarla ifade edilen yatırımlarla iki ülkenin milli gelirler yükselecek." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye, Suriye ve İran arasındaki son dönemde gelişen ikili ilişkilerde siyasi paktın oluşup oluşmadığı yönündeki soruya ise Şener, "Türkiye çok yönlü ve çok boyutlu bir dış politika açılımları izlemektedir. Türkiye, Suriye ve İran arasındaki ilişkileri ise çok boyutlu dış politikanın bir parçasıdır Türkiye olarak bir yandan AB üyeliği sürecini sürdürürken diğer yandan İslam Konferansı Teşkilatı içinde aktif bir üyeyiz. Ama şuna inanıyoruz. Başta komşularımız olmak üzere ekonomik ilişkilerimi geliştirmek ülkelerimizin lehinedir. Dolayısıyla Suriye ile kurduğumuz ilişkiler bizim ve Suriye için gerekli ilişkilerdir." diye konuştu.

Soğuk Savaş dönemindeki ilişkilerin değiştiğine değinen Şener, "Bugün ülkeler güçlerini göstermek için dostlarını saymaktadır. Ancak Soğuk Savaş döneminde ülkeler, güçlerini göstermek için düşmanlarını sayıyordu. Güçlerini böyle gösteriyordu. Şuna bakmak lazım; yer küre üzerindeki ülkeler arasındaki dostluklar artıyor mu, artmıyor mu? Özellikle komşulardan başlamak üzere bir ülkenin dostluklarının artması gücünü gösterir." şeklinde konuştu.

Suriyeli Bakan Derdariy ise "Bizim açımızdan bu ziyaret çok büyük bir önem taşımaktadır. İki ülke arasındaki ilişkiler için 'ortaklık' ifadesi yerinde ve isabetli bir ifadedir. Biz ikili ilişkilerimizi geliştirmek arzusundayız. Arap ülkeleri ile Serbest Ticaret anlaşması imzaladık. Ancak Türkiye ile imzaladığımız bu anlaşmanın çok daha verimli olacağına inanıyorum. Bunun yararlarını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious